KATEGORI

Këndonjësit

Intelektuali Antiopozitar Mero Baze

Nga Ermal Mulosmani Prej në fillim më duhet të bëj një sqarim. Titulli që kisha në kokë përpara se ta nisja këtë shkrim ishte “Përballë...

Ishte një kohë, kur ekzistonte horizonti…

Nga dom Gjergj Meta Ishte një kohë, kur njerëzit jetonin me pyetjet e mëdha dhe jetonin sipas kodeve, sepse kishin një sens përkatësie më të...

Opozita të ketë turp që denoncon vjedhjen, hajduti quhet fitues…

Nga Ylli Manjani Pra, morali i fabulës analitike "të pavavarur" është se Opozita duhet të ketë turp për: - kapjen në flagrancë të blerësve të kartave,...

Për dashnorët e listave të hapura…

Nga Enkel Demi Kam qenë kundër listave të hapura qysh në fillim, jo se isha orakull, por vëreja zgjedhjet e Kosovës dhe produktin e tyre....

Mos e ndal ëndërrën!

Nga dom Gjergj Meta Shqipëria që duam dhe ëndërrojmë, nuk do të jetë ndoshta asnjëherë e përsosur ashtu si në ëndërrat tona. Në fund të...

Exit poll-et janë eksiq!

Nga Artan Fuga Shihini. Japin rezultate që nga marzhi i gabimit, (65 - 71 vota) mund të qeverisë nesër si njëra palë dhe tjetra! Pra, me...

Meqë qenka “grusht shteti” ose ta arrestojnë Ili Metën, ose përndryshe t’i hanë atë që s’thuhet

Nga Ylli Manjani Që ta kuptojmë tamam këtë "grushtin e shtetit kundër vaksinave", logjika e do që: Nëse Ilir Meta, kryetari i këtij shteti, paska...

Frika e Ramës nga PDIU

Nga Alket Veliu PDIU është fiksimi i Edi Ramës në këtë fushatë zgjedhore. Pesha elektorale, në rritje të vazhdueshme, e partisë që përfaqëson interesat e...

Mos shani Tinka Kurtin dhe Robert Ndrenikën, por Gishton e Shkodrës

Nga Enkel Demi Ka një thënie në Shkodër: “Njeri bahet fmi dy herë; kur lind dhe kur bahet plak”. Sak në Shkodër Edi Rama nxorri...

Për Bashkimin dhe ëngjëllin e tij mbrojtës

Nga Ilir Babaramo Bashkim Fino u përcoll për në banesën e fundit me një procesion, ku u bashkuan lotët e familjes, dashuria e miqve dhe...

Lajmet e fundit

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...