KATEGORI

OpEd

Jini gra!

Nje mike më ftoi të lexoja para pak ditësh një shkrim të “The Time” për Hillary Clinton dhe mënyrën se si media e portretizon...

Shokun Bruno e veshën me pantallona teritali

Nga Enkel Demi Shakaja e fundjavës padyshim ka qenë dërgimi i sms-ve miqve duke i thënë fjala vjen: “Shoku Agim si u ngryse?”, “Shoku Ilir...

Abaz Hado Bushatit: Ju jeni po aq çam, sa jam edhe unë

Shoqata “Çamëria” letër ministrit Ditmir Bushatit I nderuar zoti ministër, Në prag të vizitës suaj në Athinë, po ju drejtohem me këtë letër të hapur, në...

Sfidat e kongresit të socialistëve

Nga Afrim Krasniqi Në një shoqëri të hapur dhe demokratike zhvillimi i kongreseve apo kuvendeve kombëtare të partive nuk është lajm me rëndësi. Partitë mblidhen,...

Kur sjelljet e shoqërisë civile duhen parë dhe si çështje moshe

Nga Ermir Hoxha E ashtëquajtura “shoqëri civile” është riaktivizuar për të kundërshtuar ngritjen e një parku lodrash për fëmijë tek kodrat e liqenit në Tiranë,...

Përçudnimi i Kongresit të PS

Nga Emin Barçi Këtë të shtunë mblidhet Kongresi i socialistëve në një realitet të mjegulluar prej tymit të zi që po nxjerr makina difektoze e...

Refugjatët po vinë, cili është pra plani i qeverisë?!

Nga Ben Andoni Duhet të jetë çështje orësh para se grupet e refugjatëve të futen në Shqipëri. Mbase vendin tonë nuk do e kenë destinacion...

Këta e kanë bluar kohën

Nga Frrok Çupi Kur thuhet fjala "bluar" për kohën, thuhet me dy ngarkesa. E para kur e harxhon kot; dhe e dyta kur koha është...

Zgjedhjet e parakohshme, një luks jo për të gjithë

Nga Skënder Minxhozi Shumë shpesh në politikë thuhet ose kërkohet të ndodhë, pikërisht ajo që shpresohet më pak të ndodhë nga ana e autorit të...

Trinomi i munguar në Tiranë

Nga Lorenc Vangjeli E marta ishte ditë e mbarë për besimin: Shqiptarja dhe Qytetarja e Botës Nënë Tereza do të shenjtërohet dhe njeriu që miratoi...

Lajmet e fundit

Bardhi: E paralajmëruam, Edi Rama mashtroi shqiptarët për listat e hapura

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar lidhur me amendamentet e propozuara nga maxhoranca sot në këshillin politik. Në një postim në rrjetet...

Zbardhet formula e Ramës për Kodin Zgjedhor: Lista 100% të hapura, fituesit i “cakton” kryetari

ABC NEWS ka zbardhur formulën e kryesocialistit Rama se si do të bëhet shpërndarja e deputetëve tashmë me lista të hapura. Së pari, sic thuhet...

Europa League, Tirana luan në Zvicër ndaj kampionëve të Joung Boys

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti, i cili ka përcaktuar çiftet e skuadrave që do të përballen me njëra-tjetrën në fazën “play off”...

Atentati ndaj Preng Gjinit, familja Reçi mohon akuzat!

Atentati ndaj Preng Gjinit të martën mbrëma është referuar në prokurori për veprat penale tentativë vrasje për motive gjakmarrje dhe shkatërrim prone me eksploziv. Mësohet...

Situatë e rëndë me krimin, FNSH dhe RENEA blindojnë rrugët

Lidhur me ngjarjet e fundit kriminale të ndodhura në vend, të gjitha drejtoritë vendore të Policisë, Shqiponjat, FNSH-n dhe RENEA janë angazhuar për ruajtjen...