KATEGORI

Këndonjësit

Rreth shkëputjes nga “Berishizmi”

Nga Mehmet Elezi Kërkojnë me u shkëputë nga “berishizmi”. Berishizmi është pak a shumë periudha me protagonist Berishën. Mos duan të thonë: -me u shkëputë nga NATO? Anëtarësimi...

Njëri hip se të vrava, tjetri zbrit se të vrava, nga t’ia mbaj unë?

Nga Mentor Kikia Njëra thotë hip se të vrava, tjetra thotë zbrit se të vrava -Je vaksinuar,- pyet gazetarja studentët para fakultetit -Jo! -Përse? -Sepse nuk dua të...

Letër e hapur për mikun tim Anti-VAX

Nga Erion Dasho Më lër ta nis këtë letër duke thënë se i kuptoj shqetësimet e tua. Në murin tënd në facebook të shkruajnë me dhjetëra,...

Ikja e të rinjve: Plagë nga veriu në jug

Nga Dom Gjergj Meta Një ditë me bashkësinë katolike të Beratit (Usnovë, Kuçovë, Berat) dhe me të rinjtë e asaj bashkësie, i ftuar për të...

Grushti i rëndë që po i vjen ekonomisë

Nga Klodian Tomorri Në Itali, çmimi i energjisë për familjarët dhe biznesin do të rritet me 40 për qind duke filluar nga pasnesër. Në Irlandë,...

E djathta i është larguar ideologjisë; kapitalit, atdheut, familjes

Nga Mesila Doda Exit poll-et tregojnë një fitore të së majtës në Gjermani pas 16 vjetësh. Përtej rolit të jashtëzakonshëm të kancelares Merkel, e cila...

Gardhi i shtyrë dhe berri i vjedhur si kulturë

Nga Dom Gjergj Meta Thuhet se pikërisht pas Pavarësisë Patër Fishta ka thënë: "Shqipninë e bamë, tash duhet me ba shqiptart". Pavarësia e vitit 1912, me...

Mjekët përballë lëvizjes anti-vaksinë me “çipa, zhapikë, magnetizim”

Nga Erion Dasho Me debatet e mëdha që ka ngjallur lëvizja anti-vax, mjekët janë vendosur përballë trysnisë për të dhënë "prova". Mundësisht studime nga shkencëtarë prestigjiozë, të...

Europës: Leksione të mbrapshta me Kanun

Nga Mehmet Elezi Njeriu i gjatë, që ulet në zyrën e kryeministrit, po ngatërrohet në këmbët e veta. Po e humb rrugën në oborr. Mençuri...

Këngëtari i luftërave të papërfunduara

Këtë do ta zbulonim, vetëm pas lufte, të gjithë ne të tjerët që në një mënyrë a tjetër e kishim njohur bashkëpunëtorin e Shërbimit...

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Lushnje, kamioni përplas të moshuarin

Një aksident me pasojë vdekjen e një të moshuari ka ndodhur këtë pasdite në Lushnjë. Policia njofton se rreth orës 19:30, në aksin rrugor Lushnjë–Rrogozhinë,...

Rama vijon me dasmën: Jemi “dhëndër” në tentativë për në BE

Kryeministri Edi Rama vijon me “dasmën  dështuar” të integrimit në BE. Në përvjetorin e Fondacionit Gjerman “Friedrich Ebert” në Shqipëri, Rama foli për procesin...

28-vjeçari humb kontrollin e makinë, aksidenton këmbësorin në aksin Tapizë-Thumanë

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Tapizë – Thumanë. 28-vjeçari me iniciale A.K ka humbur kontrollin e automjetit dhe për pasojë...

8 nxenës pozitiv me Covid, mbyllet plotësisht klasa e 5-të e shkollës në Gjirokastër

Inspektorati Shteteror Shendetesor ne Gjirokaster ka mbyllur klasën e pestë në shkollen 9-vjecare "Avni Rustemi" në Bashkine e Libohoves. Shkak është bërë infektimi e...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga BUJAR LESKAJ Komisioni Europian pub likoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...