KATEGORI

Mejtime

Festa jubilare e socialistëve midis 75 dhe 25-vjetorit

Nga: Luljeta Progni Pas vdekjes së Enver Hoxhës në prill të vitit 1985 kongresi pasues i PPSH-së, i vitit 1986, i pari pa praninë e...

Idrizi: Shqiptarët e Çamërisë nuk bashkëpunuan me gjermanët, luftuan kundër tyre

Kujtohet 55-vjetori i shqiptarëve të Çamërisë, kur disa çamë u vranë nga regjimi famëkeq komunist, ndër të cilët edhe Teme Sejko Shoqata “Çamëria” ka kujtuar 55-vjetorin...

Lens ngjyroset kuq e zi

Qyteti francez ku luan sot kombëtarja jonë pushtohet nga ngjyrat e flamurit, qindra tifozë vërshojnë nëpër rrugët e qytetit të veshur me fanellat e kombëtares Kuq...

Kotzias: Ditmir Bushati më tha se Çështja Çame nuk ekziston

Ministri i jashtëm grek thotë se ministri i jashtëm shqiptar i ka thënë: “Çështja Çame e budallalleqe të tilla nuk ekzistojnë. Shqipëria është pjesë...

Kolaboracionistët grekë projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri

Doli në qarkullim libri: “Kolaboracionistët grekë projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri” i historianit Arben P. Llalla. Në këtë libër autori sjellë fakte rreth...

Kur lajmi tretet si kripa në ujë

Nga Luljeta Progni Asgjë nuk përbën më lajm. Në Shqipëri kanë ndodhur të gjitha. Skandali i zë vëndin skandalit dhe opinioni është krejt i ç’orientuar....

Vizita e Kotzias, një hap para dhe një majtas

Nga Glavo Luda “Parashtrimi i Çështjes Çame nga ana e qeverisë shqiptare në tryezën me homologët grek, nuk është një pengëse për dialogun konstruktiv dhe...

Jam çam dhe kam një ëndërr

Katër orët e Çamërisë përballë diplomacisë së koridoreve të errëta “Jam çam e kam një ëndërr”,  ishte protesta që tronditi fort dioplomacinë greke. Për rreth...

Gjyshi i Nikos Kotzias miqësi me nazistët hitlerianë

Nga Arben Llalla Nga 6 deri në 7 qershori do të qëndrojnë në Tiranë ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Panajotis Kotzias (Koxhas) për të...

Për inferiorët mediatikë të Greqisë

Nga Arben Llalla Pas deklaratës së Ministrisë së Jashtme greke ka një farë ngazëllimi dhe zelli për ta përcjellë këtë kumt, thua se ka ndodhur...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...