KATEGORI

Mejtime

Luftë prokurorësh, Maks Haxhia e Dhori Sollaku mundin Adriatik Llallën

Dy avokatët VIP që kanë qenë prokurorë të përgjithshëm,  përballë pasardhësit të tyre në gjyqin për Çakon e Rroshin Gjykata ka dhënë sot dy vendime,...

Brukseli s’duhet t’na i hapë negociatat me kësi pazaresh

Nga Mentor Kikia “Nëse Brukseli na jep garanci se me miratimin e reformës në drejtësi na hapin negociatat, ne jemi gati ta bëjmë këtë sakrificë.” Kështu...

Profesori grek në CNN pranon genocidin ndaj çamëve

Çështja Çame këtë periudhë ka qenë në fokusin e mediave në Shqipëri, Europë dhe Greqi. CNN grek i ka kushtuar shumë hapësirë ngjarjeve të...

Foto tronditëse të dëbimit të çamëve nga Greqia më 1945

Nga Robert Elsie Çamët, të njohur në greqisht si Tsamides, janë shqiptarë, të cilët banojnë në pjesën më jugore të trevave shqipfolëse. Krahina e tyre,...

Ju flet Fatos Nano

Fatos Nano i është drejtuar me një mesazh anëtarëve dhe mbështetë2sve të Partisë Socialiste, me rastin e 25 vjetorit të shndërrimit të kësaj partie...

Festa jubilare e socialistëve midis 75 dhe 25-vjetorit

Nga: Luljeta Progni Pas vdekjes së Enver Hoxhës në prill të vitit 1985 kongresi pasues i PPSH-së, i vitit 1986, i pari pa praninë e...

Idrizi: Shqiptarët e Çamërisë nuk bashkëpunuan me gjermanët, luftuan kundër tyre

Kujtohet 55-vjetori i shqiptarëve të Çamërisë, kur disa çamë u vranë nga regjimi famëkeq komunist, ndër të cilët edhe Teme Sejko Shoqata “Çamëria” ka kujtuar 55-vjetorin...

Lens ngjyroset kuq e zi

Qyteti francez ku luan sot kombëtarja jonë pushtohet nga ngjyrat e flamurit, qindra tifozë vërshojnë nëpër rrugët e qytetit të veshur me fanellat e kombëtares Kuq...

Kotzias: Ditmir Bushati më tha se Çështja Çame nuk ekziston

Ministri i jashtëm grek thotë se ministri i jashtëm shqiptar i ka thënë: “Çështja Çame e budallalleqe të tilla nuk ekzistojnë. Shqipëria është pjesë...

Kolaboracionistët grekë projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri

Doli në qarkullim libri: “Kolaboracionistët grekë projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri” i historianit Arben P. Llalla. Në këtë libër autori sjellë fakte rreth...

Lajmet e fundit

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...

“Sypërmysi i Bashkisë”, gazetarja i përvishet lali Erit: Qyteti i marrë peng nga oligarkët e tu!

Gazetarja e njohur shqiptare Alba Kepi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka shigjetuar kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Në shkrimin e saj...

E përdori Donald Trump për t’u kuruar, Agjencia Europiane e Barnave miraton kombinimin e antitrupave kundër koronavirusit

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka miratuar përdorimin e kombinimit të antitrupave monoklonalë, i njohur si REGN-COV2 për të trajtuar koronavirusin. Ky kombinim u përdor...

554 raste të reja me COVID dhe 8 viktima në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë konfirmuar 554 raste të reja me COVID nga 3477 testime të kryera në total....