KATEGORI

Mejtime

“Pleqtë”, jashtëtokësorët e karantinës

Nga Alma Nikolli “Më mbaroi sheqeri. Bo, bo...duhet të dal!”. Ky ishte shkaku që e nxori xha Ilirin nga shtëpia atë ditë. Cilën ditë? Zgjidhe...

Shqiptarët e Krajinës (Hercegovinë). Cilët ishin ata?

shkruan Fahri  Xharra “Nuk është për t’u përjashtuar që në Bosnje e Hercegovinë të ketë pasur, madje që prej lashtësisë, një bërthamë iliro-shqiptare, e cila...

Në pamundësi për të përligjur çmendurinë e Ramës, do ekzekutojmë normalitetin e Bashës

Nga Elona Caslli Në pamundësi për të përligjur fotot e Ramës në dush dhe në dhomën e gjumit do ekzekutojmë normalitetin e Bashës. Në pamundësi për...

Frank Shkreli: Edhe unë çam jam, për të mos e harruar kurrë Çamërinë!*

Megjithëse kaluan disa javë nga dita që shënoi 30-vjetorin e themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”, më 10 Janar të vitit 1991, për mua nuk...

Shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë

“Edhe nëse është ditë ndeze qiriun që të gjesh njeriun e ndershëm” - Diogjeni (412- 323 prk) shkruan Fahri Xharra Ligj kundër gjuhës shqipe. Një ligj...

Bro, please dil më shpesh edhe në 24 prill

Nga Andi Bejtja Falenderoj nga zemra Fatos Nanon që me këto që tha dje në “Opinion”, bëri që edhe ata që mund të kishin dyzime...

Nordstream 2: SHBA i ofrojnë negociata Gjermanisë

Nga Auron Dodi Administrata Biden dëshiron të shkëputet nga spiralja e sanksioneve ndaj Gjermanisë për Nordstream 2. Vullneti amerikan për negociata mund ta ndërpresë shkallëzimin...

Heroi im – hebreu Jack Godfarb

shkruan Fahri Xharra Duke lundruar nëpër tituj, medoemos që do të ndalesh e të lexosh kush dhe çka, por unë i kërkoj ato shkrime që...

Pushteti ndjek Opozitën

Nga Erges Eskiu* Të qenurit logoped më ka ndihmuar të merrem edhe me edukimin e fëmijëve, përveçse me edukimin e të folurit. Kjo gjë më...

Mami mos m’i publiko më fotografitë në facebook!

Nga Alma Nikolli* Mami, unë sot në mëngjes u zgjova 20 vjeç, vite që i kam gëzuar falë teje. Si thuajse në çdo ditë të...

Lajmet e fundit

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...

“Sypërmysi i Bashkisë”, gazetarja i përvishet lali Erit: Qyteti i marrë peng nga oligarkët e tu!

Gazetarja e njohur shqiptare Alba Kepi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka shigjetuar kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Në shkrimin e saj...

E përdori Donald Trump për t’u kuruar, Agjencia Europiane e Barnave miraton kombinimin e antitrupave kundër koronavirusit

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka miratuar përdorimin e kombinimit të antitrupave monoklonalë, i njohur si REGN-COV2 për të trajtuar koronavirusin. Ky kombinim u përdor...