KATEGORI

Mejtime

“Mosbythëplasja” e pushtetit

Nga Edi Oga Dje, mijëra qytetarëve që menduan të kalojnë një ditë apo një fundjavë në Jug, “u doli qumështi i nënës” gjatë rrugës së...

Dashuria nuk njeh moshë…

Dashuria nuk njeh moshë, njeh maturi Shoqëritë ku ne sot përjetojmë përvojat tona nuk janë më homogjene. Mosha në kulturën tonë ka treguar se zë...

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

Letra tronditëse: Kë përfaqësoni ju zonja ambasadore? Tom Doshin, Edi Ramën apo Presidentin e Shteteve të Bashkuara?!

Zonja ambasadore Yuri Kim, Kjo është një letër patetike. Në fakt nuk doja të ishte e tillë, por ashtu doli. Ndjesë, asgjë personale. Në vitin 2019...

Zbulohet portreti origjinal i Skënderbeut nga Gentile Belini, pikturuar në vitin 1467

Studiuesi Fotaq Andrea, autor i album-antologjisë “Skënderbeu, Heroi Kombëtar shqiptar”, së bashku me antikuarin Dritan Muka, Kanada, kanë njoftuar ditët e fundit nëpërmjet portalit...

“Uruat fituesin, tani kërkoni hetim të krimit zgjedhor”, aktivistja pyet Yuri Kim: A bini në kontradiktë me veten?

Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim i është përgjigjur një komentuesi në rrjetet sociale. Në një foto që Kim ka postuar në “Instagram”...

A ishte e nevojshme nisja e një procedure për shkelje kundër Gjermanisë?

Nga Auron Dodi Procedura e Komisionit Evropian kundër Gjermanisë për shkelje të marrëveshjeve nuk vlerëson drejt tablonë e përgjithshme. Një mbyllje e shpejtë e procedurës...

Një romancier befasues, që e fsheh emrin e tij!

Nga Floresha Dado Pak vite më parë, kur u botua romani “Hide mbi kalldrëm”(2016) me autor Tom Kuka, nuk pata asnjë kuriozitet. Janë shtuar shumë...

“Albin bre marre po na vjen, ç’janë këto punësime nipash e mbesash”, aktori i njohur reagon ashpër

Aktori i mirënjohur Çun Lajçi, ka reaguar për punësimet që po ndodhin në Qeverinë Kurti II. Ai i ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti që...

Listat e zeza të DASH-it dhe “delet” e mbikëqyrura nga “sigurimsat” e “Rilindjes”!

Nga Kim Mehmeti  Kohët e pas-zgjedhjeve parlamentare janë si ato të pas-përmbytjeve, e kur uji që tërhiqet, lë pas vetes ose humus që tokën e...

Lajmet e fundit

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...