KATEGORI

Vëzhgim

“Kathimerini”: Rama përsëriti pretendimet e komunitetit çam

Në një përpjekje për të ulur tensionet mes Greqisë dhe Shqipërisë, kryeministri Edi Rama mohoi se po ndjek një politikë të jashtme, me qëllimin...

Intervista e Edi Ramës ngjall reagime në Greqi

Intervista e kryeministrit Edi Rama për gazetarin e njohur Alexis Papahelas është transmetuar mbrëmjen e djeshme në një prej kanaleve më të mëdha televizive...

Shkopeti, fshati që po e përpin dheu

Nga Ahmet Zani Thuajse një fshat i tërë po zhduket nga erozioni pas rreshjeve të mëdha të ditëve të fundit. Sakaq një pjesë  e banorëve...

Dhjetë përplasjet e Presidentit Nishani me ministren Kodheli

Nga viti 2013 e deri më sot janë shënuar të paktën 10 përplasje mes presidentit të Republikës Bujar Nishani me shumicën qeverisëse, lidhur me...

Bimbashin e Gjirokastrës e vrau Bajram Ligu

Nga Arben Llalla Çdo ngjarje historike me kalimin e viteve dhe zbulimin e dokumentave të reja që dalin në dritë për herë të parë ka...

Gentiana, gruaja që do të hapë “Kutinë e Pandorës” së komunizmit

Deri tani është marrë me njerëz dhe ja ka dalë, ndërsa prej ditës së pardjeshme, Gentiana Sula do të hyjë në mbretërinë e frikshme...

Çiftelia në varret e lashta të Athinës

Kjo pllakë varri gjendet në kryeqytetin grek, Athinë. Bëhet fjalë për një varr të antikitetit, ku dallohet qartas një figurë burrërore, teksa përkëdhel një...

Aktivistja e “Lëvizjes për Universitetin” i hedh salcë në kokë ministres Nikolla (video)

https://www.facebook.com/651561178215203/videos/vb.651561178215203/1147395691965080/?type=2&theater&notif_t=comment_mention&notif_id=1479410899297486 Një aktiviste e Lëvizjes për Universitetin i ka hedhur salcë në kokë ministres së Arsimit, Lindita Nikolla. Zonja Nikolla ishte e ulur në radhën e...

30 fëmijë, nën 3 vjeç të masakruar në një shtëpi në Çamëri

Nga Abedin Rakipi Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan shqiptarët e...

A ke frikë nga vetingu?! Ja si reagojnë gjyqtarët e prokurorët

Një “Kövesi” shqiptar për të shkatërruar muret e larta të korrupsionit që ka ngritur si mburojë për veten, sistemi i drejtësisë në Shqipëri “Ehu, deri...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...