KATEGORI

Këndej rrokull

Grekët kthejnë shqiptarët në Kakavijë, Tahiri thërret kryepolicin helen

Të paktën 60 shtetas shqiptarë janë kthyer ditët e fundit nga pala greke në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës. Ora News informon se të...

Gjergj Dushmani që i hapi punë grekëve*

Nga Etnor Canaj Shtypi grek i është vërsulur figurës mesjetare të Gjergj Dushmanit dhe kërkon që me çdo kusht ta nxjerrë “grek”. Deri këtu nuk ka...

Në Muzeun e Athinës Epiri është shqiptar

Historiani Arben Llalla ka publikuar një hartë që ka për synim të freskojë kujtesën e shkurtër të fqinjëve tanë, grekë. Kjo hartë gjendet në...

Grekët vendosin: Jorgo Goro të quhet Gjergj; t’i heqim shtetësinë greke

Kryebashkiaku i Himarës konsiderohet nga e djathta greke si armik i helenizimit dhe si autor i shkatërrimit të Kishës së Shën Thanasit. Nea Dheksia e cilëson...

Serbia liron kryepolicin e Mitrovicës, Nehat Thaçi

Autoritetet serbe të drejtësisë kanë liruar nga paraburgimi një prej oficerëve më të lartë të Policisë së Kosovës, konkretisht kryepolicin e Mitrovicës së Veriut,...

Rama: Akropoli u shpëtua nga një shqiptar

Tërbohen grekët: Kryeministri i Shqipërisë nuk e di historinë Mediat greke kanë komentuar sot deklaratën e kryeministrit Rama , i cili një ditë më parë...

Itali / Zbulohet banda shqiptare me 114 grabitje prej 200 mijë eurosh

Operacioni i koduar “Selfie” bëri të mundur zbulimin e një grupi shqiptarësh që kanë kryer të paktën 114 grabitje brenda dy viteve me një...

Shpëtimtari i zemrave

Omer Xhemali ka lindur në një fshat malor shqiptar në Maqedoni. Tani ai është një specialist i kërkuar i zemrës në Spitalin e Qytetit...

Itali/ Humb jetën shqiptari, hidhet nga pallati. Dyshohet për vrasje

Një shqiptar ka humbur jetën në Genova të Italisë pasi është rrëzuar në shesh pushimin e shkallëve të një pallati. Policia italiane ka nisur hetimet...

Kryeministri i Kosovës emëron Ramiz Kelmendin si zëvendësin e tij

  Deputeti Ramiz Kelmendi është emëruar sot zëvendës kryeministër në qeverinë e Kosovës nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Deputeti nga Kosova i cili ka qenë...

Lajmet e fundit

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...