KATEGORI

Rrokull Shqipërisë

1943/ Mehmet Shehu: Në Veri nuk do lëmë shtëpi e njeri në këmbë

Ana e errët e luftës partizane/ Letra e Liri Gegës drejtuar Ramadan Çitakut, i cili në atë kohë quhej “Baca”. Në letër pasqyrohet e...

“Lëvizja e Skraparllinjve të Inatosur”

LSI sot u bë 12 vjeç, partia që vendos fatet e qeverisjes qysh prej ditës së themelimit “Lëvizja e Skraparllinjve të Inatosur” e pati quajtur...

Mesila Doda – Enkel Demi: Nënë Tereza Shenjte e familjes shqiptare

Marrë nga Radio Vatikani Bisedoi Dom David Gjugjaj Nënë Tereza është Shenjte. Dje, gjatë ritit solemn, kremtuar në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, Papa Françesku e...

Nënë Tereza e kthen Shën Pjetrin në Kuq e Zi (foto+video)

Po mbahet në Romë, në sheshin e Shën Pjetrit, mesha për shenjtërimin e Nënë Terezës. Mijëra besimtarë janë të pranishëm, ndër to dhe plot...

Prill 1993/ Kur Nënë Tereza kërkoi bekimin e Dom Mikel Koliqit: Më jep bekimin tënd se ti je martir!

Modestia e pashoqe e dy personaliteve të mëdha të Shqipërisë e katolicizmit kur u takuan për herë të parë e të vetme, në Shkodër U...

Si u përkul Papa Gjon Pali para kardinalit shqiptar, Dom Mikel Koliqi

  Kleriku shqiptar që çuditi botën në nëntorin e vitit 1994, me historinë e tij simbol të mbijetesës ndaj diktaturës komuniste/ Video   Sot selia e...

“Shënjterimi i Nënë Terezës”, Roma nën masa të forta sigurie

Kryeqyteti i Italisë, Roma, ka vendosur masa të rrepta sigurie nga toka në ajër për të garantuar mbarëvajtjen e ceremonisë së shenjtërimit të Nënë...

Dibër/ “Uji i Ftohtë” që shëron paralizën (foto+video)

Nga Ejona Zenelhasani Në afërsi te fshatit Sllovë në Dibër ndodhet fshati Vleshë, në të cilin përpos gjithë bukurive natyrore ndodhet dhe burimi kurativ i...

Tragjedia e fëmijëve që babai u vrau nënën

Nga Ahmet Zani Tre fëmijë prej tre vitesh janë pa prindërit e tyre biologjik prej ngjarjes së rëndë e ndodhur ndërmjet bashkëshortëve. Mateo 12 vjeç, Jozefi...

Jo vetëm Haxhinasto, ka dorëheqje të tjera

Qeveria do të ketë “impulse të reja”, të paktën prej aleatit kryesor të Edi Ramës, Ilir Metës. Burime të brendshme në LSI flasin për një...

Lajmet e fundit

Me qese akulli në tendinën e Akilit, dëmtimi i Ibra-s frikëson tifozët

Ibrahimovic u largua nga fusha në minutën e 25′ të takimit Milan-Juventus. Ai u detyrua të zëvendësohej për shkak të një problemi duke habitur...

Vijon acari, e marta shënon ditën më të ftohtë, moti ‘zbutet’ të premten

Dita e martë pritet të jetë dita më e ftohtë e javës dhe e muajit. Nesër temperaturat do të vijojnë të zbresin, por të...

A po mendonte për Çelsin teksa krijonte panik në mbrojtjen e Sitit? Ja si përgjigjet Broja

Armando Broja ka qenë i jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Mançester Sitit. Madje Broja ka marrë komplimente edhe nga Pep Guardiola i cili vlerësoi sulmuesin...

Aksident në Vlorë, “Benzi” përplaset me motorin

Një aksident ka ndodhur këtë mbrëmje në rrugën Kosova në Vlorë. Burime zyrtare të policisë bëjnë me dije se automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin...

Pushteti që po kafshon futbollin me dhëmbët e Veliajt!

  Velaj vijon të godasë. Sot hodhi një tjetër hap dhe tregoi dhëmbët, jo ato për inceneratorët, as ato për ish-kompleksin “Dajti”, as ato të...