KATEGORI

Rrokull Shqipërisë

Autogenocidi që po na shpërbën

Nga Luljeta Progni Më shumë se një e treta e shqiptarëve sot jetojnë dhe punojnë jashtë Shqipërisë, ndërkohë që numri i shqiptarëve të aftë për...

Mesila Doda: PD-PS bashkë për ligjin e xhelatëve

Deklarata e plotë e deputetes Mesila Doda pas gjetjes si antikushtetues nga Komisioni i Sigurisë te projekt-ligjit për heqjen e medaljeve të ish-eksponentëve të...

“Grenxat” që nuk u bënë dot “bletë”

  Drejtoreshat "fashion" të kryeministrit Rama, që menaxhojnë sektorët më të rëndësishëm të qeverisjes Janë të paktën 40 drejtoresha të emëruara nga kryeministri Rama në drejtoritë...

Shqipëria një pjatë e përzier e paudhësive

Nga Mesila Doda Fjala e plotë mbajtur në Kuvendin e Shqipërisë Sot është një ditë e rëndësishme për t’u përkujtuar. Më 18 shkurt të vitit 1991...

I fundmi i socialistëve

Nga zëvëndës i kryeministrit komunist, Adil Çarçani tek ministri më i rëndësishëm i qeverisë “Rama”. Karriera e dibranit mes dy sistemeve Mund të quhej edhe...

NEWBORN- simboli i lindjes së një shteti ndër vite (foto-galeri)

  Monumenti i përuruar më 17 shkurt 2008 NEWBORN (i sapolindur) që simbolizoi lindjen e shtetit të ri në Ballkan, Kosovës, është kthyer në një...

Qeverisje pa stabilitet/ 25 ndryshime në 17 vjet

 Dosier/Qeverisje përmes pazareve politike, betejat mes grupeve kundërshtare brenda mazhorancave dhe një batutë e Fatos Nanos: "Qeveria me harabela, puna e saj, glasa" Një natë...

Kush është ministrja e re? Aktivistja e Mjaft-it në krye të Ekonomisë

  E njohur si një njeri i afërt i kryeministrit, ajo shërbeu për  11 vite si anëtare e Këshillit Bashkiak të Tiranës në kohën kur...

“Arrëthyesi”, një triumf në TKOB

Një mbrëmje tejet e veçantë ajo në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit. “Arrëthyesi” i rikthyer në skenë me koreografi të Ilir Kernit ishte...

Fitnete Tuda, njeriu i shiut

Çika nga Struga që magjepsi Tiranën dhe zgjodhi Prishtinën “Shi bie në Tiranë” është kënga, përmes të cilës Fitnete Tuda është bërë e njohur dhe...

Lajmet e fundit

DASH e vlerësoi si ithtar të drejtësisë, qytetarët vërshojnë me komente në faqen e Ambasadës Amerikane: Ky është kriminel i komunizmit

DASH vlerësoi ditën e djeshme ish-kerun e KED-së, Ardian Dvorani si ithtar të reformës në drejtësi. Vlerësimin e Dvoranit e ka mirëpritur dhe Ambasada Amerikane...

Shpëtim Idrizi: Edi Rama e nisi si kalorësi i Çamërisë dhe e përfundoi si Kali i Trojës së Greqisë (film)

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ka deklaruar se PDIU-ja do jetë në gjendje të mbledhë mbi 40 apo 50 mijë vota për opozitën. I shoqëruar...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Paloka tregon koalicionin me PD dhe 13 partive opozitare

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka folur në lidhje me koalicionin e arritur mes Partisë Demokratike dhe 13 partive të tjera opozitare  për...

Atentati në Kamëz, Cukali dyshohet të jetë porositësi, si u vendos eksplozivi në makinë

Gjergj Cukali i arrestuar mbrëmjen e sotme për atentatin me eksploziv ndaj Gjon Memës dy javë më parë në Kamëz, dyshohet se ka pasur...

PD prezanton planin për energjinë, Basha: Ulim faturat për 70% të familjeve shqiptare, bashkojmë tregjet me Kosovën

Partia Demokratike ka prezantuar programin për energjinë, ku kreu i saj Lulzim Basha, ka premtuar ulje të çmimit të naftës dhe të energjisë  elektrike. Sipas...