KATEGORI

Tregu

Pandemia nxit investimet në klinika private, kredia e re për shëndetësinë u dyfishua

Kredia për sektorin e shëndetësisë ka pësuar rritje të shpejtë gjatë vitit 2020, duke shfaqur një ecuri të kundërt me huanë e re në...

Tërhiqet qeveria, sigurimi i makinave “në dorë” të kompanive

Nga Erblina Mile Projektligji për sigurimin e automjeteve në bazë të historikut të aksidenteve është dorëzuar në Kuvend. Qeveria është tërhequr nga varianti i parë...

INSTAT: 20% më pak humbje jete në aksidente në 2020

Viti 2020 u mbyll me 20 për qind më pak humbje jete nga aksidentet në raport me një vit më parë. Të dhënat zyrtare...

COVID 19, tregtia e Shqipërisë në 2020 u tkurr me 571 mln euro

Vëllimi tregtar i Shqipërisë gjatë vitit 2020 pësoi një rënie me gati 7.5 përqind, ose me 571 milion euro më pak se viti 2019,...

Banka Botërore: Tërmeti dhe COVID-19 çojnë varfërinë 8 vite pas

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

Basha publikon dëshminë e një babai në skamje: Është koha për ndryshim!

Kreu i PD, Lulzim Basha ka publikuar sot në rrjet një video prekëse, ku shfaqet një baba në skamje ekonomike, i cili mes lotësh...

Basha publikon grafikun: Shqipëria në varfëri të plotë, Rama dhe ministrat e tij shumëfishojnë pasurinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një grafik në rrjetin social Facebook, duke u shprehur se në të tregohet mjaft qartë se...

Të dhënat e INSTAT: Papunësia është më e ulët tek ata me arsim 8-9 vjeçar!

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikush që ka vetëm arsim 8-9...

BIRN: 2/3 e ministrave të kabinetit “Rama” nuk e kalojnë testin e pasurisë

Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se 18 nga 27 anëtarët e kabinetit të kryeministrit Edi Rama nga viti 2013 deri në vitin...

Lajmet e fundit

Trajleri përplaset me dy makina në Rrugën e Kombit, 1 i vdekur

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në “Rrugën e Kombit”, në afersi të qytetit të Rreshenit. Gazetari Gjergji Figuri raporton në aksident...

“Ky është një urdhër i…”, Angela Merkel zbulon arsyen pse nuk e ka bërë ende vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se nuk e ka marrë ende vaksinën e koronavirusit. Gjatë një interviste për një gazetë gjermane, kancelarja thekson: “Unë jam 66...

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...