KATEGORI

Tregu

INSTAT: Nga Shqipëria janë larguar 600 mijë persona që nga 2011

Disa anketa dhe metodologji të zhvilluara nga INSTAT dhe organizata të ndryshme joqeveritare tregojnë për një përkeqësim të fenomenit të emigracionit në dekadën e...

Nordstream 2: SHBA i ofrojnë negociata Gjermanisë

Nga Auron Dodi Administrata Biden dëshiron të shkëputet nga spiralja e sanksioneve ndaj Gjermanisë për Nordstream 2. Vullneti amerikan për negociata mund ta ndërpresë shkallëzimin...

Qeveria harton skenarët: Nga ai optimist te pesimisti, çfarë ndodh me ekonominë deri në vitin 2025

Ministria e Financave ka hartuar tre skenarë për ecurinë ekonomike të vendit deri në vitin 2025, duke parashikuar se çfarë ndodh nëse vendi ecën...

The Economist: Shqipëria do të arrijë të vaksinojë 60-70% të popullsisë deri në fund të vitit 2022

Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The...

Raporti i ILO: “Dembelizmi“ i lartë i të rinjve në Shqipëri kërkon adresim urgjent

Shqipëria i ka përmirësuar treguesit e punësimit si raport me veten ashtu edhe me Rajonin në këto tre dekada të tranzicionit, mirëpo vendi duhet...

Basha tregon angazhimin e parë të programit: 110,000 vende të reja pune për shqiptarët

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përsëritur angazhimin e parë të programit ekonomik të PD, për 110 mijë vende të reja pune për shqiptarët. Në...

Këshilli Kombëtar i Territorit miraton 3 karburante në “Tiranë-Elbasan” dhe komplekse pak metra larg bregut

Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar sëfundmi një mori ndërtimesh në sektorin e turizmit dhe atë të hidrokarbureve. KKT ka miratuar ndërtimin e 6 hoteleve...

Qeveria “Rama” i jep aeroportin për 13 vjet shtesë Kastratit pa tender

Qeveria e kryeministrit Edi Rama ka negociuar dhe arritur një marrëveshje sekrete për ndryshimin e kontratës së koncesionit të aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza” në...

Teliti shpjegon efektet e taksës së sheshtë dhe heqjen e taksës “Rama”: Karburanti 24 lekë për litër më lirë

Shefi i Kabinetit të kryetarit të PD, Dorian Teliti, shpjegon në 30 sekonda taksën e sheshtë 9 përqind dhe efektet e saj tek qytetarët...

Bankat kanë rritur investimet në letra me vlerë jashtë vendit me 86% në tre vjet

Në vitet e fundit, bankat kanë rritur ndjeshëm investimet në letra me vlerë jashtë vendit. Të dhënat nga Banka e Shqipërisë tregojnë se në fund...

Lajmet e fundit

Trajleri përplaset me dy makina në Rrugën e Kombit, 1 i vdekur

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në “Rrugën e Kombit”, në afersi të qytetit të Rreshenit. Gazetari Gjergji Figuri raporton në aksident...

“Ky është një urdhër i…”, Angela Merkel zbulon arsyen pse nuk e ka bërë ende vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se nuk e ka marrë ende vaksinën e koronavirusit. Gjatë një interviste për një gazetë gjermane, kancelarja thekson: “Unë jam 66...

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...