KATEGORI

Tregu

Kosto e jetesës, Shqipëria më e shtrenjta në Ballkan

GoBankingRates: Për nevojat e domosdoshme duhen 630 dollarë në muaj Në listën e 50 vendeve me koston më të lirë të jetesës Shqipëria është e...

Financial Times: Tirana jashtë listës për investime

Rajonet e së ardhmes, gazeta e njohur liston qytetet më të mira të Ballkanit Tirana nuk është një destinacion tërheqës për investitorët e huaj. Kjo...

Qeveria fton qytetarët të investojnë në bono thesari

MF: Ja procedurat dhe përfitimet nga investimi në bono e oligacione   Ministria e financave ka ftuar të gjithë qytetarët që të shikojnë si një mundësi...

Rama: Kemi ende punë për përmirësimin e klimës së biznesit

  Kryeministri merr pjesë në Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor i organizuar nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim Kryeministri Edi Rama deklaroi në samitin e...

Paralajmërohet shtrenjtim i çmimit të banesave

Aktorët e tregut pohojnë se apartamentet e reja do shtrenjtohen me rreth 15-30 për qind Kushdo që ka në plan të blejë një apartament, sidomos...

Bankat “më dorëlëshuara”, interesat e kredive në rënie

Sipas Bankës së Shqipërisë në 7 vjet interest kanë rënë me tre herë Kriza ekonomike që çoi në pasiguri dhe rënien e kërkesës për kredi...

Crown Agents iku, të vërtetat i la me shkrim

  Rrjeta e shpuar doganore, aty ku rrjedh kontrabanda e shumëllojtë Që në 2013, ende pa i fituar zgjedhjet, Edi Rama i këshilluar nga britanikët tha...

ARMO-n nuk e do më askush

Dështon ankandi edhe për shitjen me gjysëm vlere Është kthyer tashmë në një kompani që “s’ke ç’e do”. ARMO që dikur mbante 25 për qind...

Qeveria ngre grup pune për kontrollin e koncesioneve

Planifikimi i  ministrisë së Ekonomisë: 83 mijë euro për regjistrin elektronik të PPP-ve Krijon vetë problemin dhe pastaj hyn ta zgjidhësh, por me paratë publike...

Privatizimi i INSIG, 7 subjekte në garë

Transparenca e Ministrisë së Financave: Ja sa interes ka për kompaninë e sigurimeve Privatizimi i kompanisë shtetërore të sigurimeve duket se është pritur me interes...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...