KATEGORI

Tregu

Rriten të ardhurat tatimore krahasuar me një vit më parë

Tatimet kanë arritur të sigurojnë rreth 20 miliardë lekë të ardhura neto (nga tatimet e kontributet) në muajin janar 2016, sipas të dhënave paraprake....

Ecuria e projektit TAP në Shqipëri

Projekti i ndërtimit të gazësjellësit Natyror Tranas Adriatik nisi korrikun e vitit të shkuar në Shqipëri dhe po përparon në disa zona. Gjatë këtij...

Qeveria strategji të re për menaxhimin e borxhit publik

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e fundit një vendim që do të sigurojnë një transparence dhe menaxhim më mirë të borxhit të shtetit....

KE parashikon 3.2% rritje ekonomike për Shqipërinë

Komisioni Europian ka parashikuar një ulje të lehtë në krahasim me atë të qeverisë, e cila parashikon që kjo shifër të jetë 3.4 % Komisioni...

Vetëm 38% e qytetarëve me llogari bankare në Shqipëri

Banka Botërore: Shifrat më të ulëta të zotërimit të një llogarie  në vendet e rajonit Në se në serbi në çdo 100 qytetar, 83 prej...

Gjiknuri: Skavicën ta ndërtojë KESH, Katundin e Ri privati

Ndërtimin e dy hidrocentraleve, tre skemat e mundshme të shfrytëzimit të potencialit gjenerues në Drinin e Zi  Një studio franceze ofron tre skemat e mundshme...

KLSH: Koncesionari i kolaudimit të makinave, 20 milion euro dëm buxhetit tyë shtetit

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar se koncesionari i kontrollit teknik të automjeteve ka përkeqësuar shërbimin. Pas një i inspektim për përformancën e...

Sejko: Punësimi dhe ekonomia, poshtë nivelit potencial

Guvernatori i BSH: Nuk ndryshon norma bazë e interesit, 1.75% Banka e Shqipërisë ka vendosur të ruajë të njëtën normë bazë të interesit, duke e mbajtur...

Biznesi mbifaturohet me 11 mln euro energji

Sipërmarësit paguajnë 27% më shtrenjtë energjinë, ERE i kërkon OSHEE që të kompensojë kompanitë e penalizuara Përfaqësuesit e biznesit ankohen se shumë sipërmarrës po e paguajnë...

Ahmetaj: I hoqëm ekskluzivitetin koncesionarit të aeroportit të Rinasit

Në komisionin e Veprimtarisë Prodhuese, ministri i Zhvillimit të Ekonomisë tha se priten oferta për ndërtimin e aeroporteve lokale Ministri i Zhvillimit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj,...

Lajmet e fundit

Basha i refuzoi ftesën për bashkëpunim, Rama: Shqiptarët duan bashkim

Kryeministri Edi Rama ka vijuar replikën në distancë me kryetarin e opozitës Basha, pas refuzimit që ky i fundit i bëri një ftese televizive...

Liverpuli nuk kalon dot “murin” Real Madrid, skuadra e Zidanit sfidon Çelsin në gjysmëfinale (film)

Nuk ka surpriza! Reali i Madridit kalon në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve. Skuadra e Zinedin Zidan, u mjaftua me një barazim 0-0 në...

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...