KATEGORI

Andej këndej

Universiteti duhet t’i bëjë ballë ekstremizmit

Profesor i American College London,Lawrence Phillips, bën një paraqitje të përballjes së studentëve me rrymat ekstremiste dhe radikale. Ai beson në forcën që universiteti...

 “Perandori ose syri i erërave”, rrëfimi dantesk i syrgjynosjes së Napoleonit

Në atë verë të vitit 1809, ujërat e qeta dhe të kthjellëta të gjirit të Kabrerës ndriçojnë me një dritë të keqe zbarkimin e...

“Mëkati Fillestar”, të flasim përsëri për legjendat

  Ernest K., shkrimtar dhe studiues i krijimitarisë popullore shqiptare, gjendet i përfshirë në një situatë të çuditshme të formimit dhe ngritjes së një kënge...

Dhimbja që kthehet në poezi

Janë dyzet e nëntë poezi përmes së cilave Edmond Tupja zhvishet përpara lexuesit, i sinqertë, i vërtetë, njeri, poet, prind…babai i Gesit, djalit të...

Një bashkëshort si shpirt

A ju ka ndodhur ndonjëherë, gjatë pushimit të drekës, të nxitoni për të mbaruar një punë dhe, fare rastësisht, të shihni bashkëshortin tuaj të...

“Triniteti i dashurisë”, i Besa Myftiut

Romani “Dashuri në kohën e komunizmit”, është libri më i ri, i autores Besa Myftiu. Fillimisht libri është botuar në frëngjisht, në vitin 2011,...

“A ËSHTË, VALLË, NJERI…?” , histori mbijetese nga kampet naziste

“A është, vallë, njeri…?” është libri i parë i Primo Levi-t, shkruar e botuar më 1947-ën menjëherë pas daljes nga kampi i përqendrimit në...

Zhak Austerlic, i huaji i çuditshëm

Zhak Austerlic quhet i huaji i çuditshëm që rrëfimtari e has në një sallë të errët stacioni. Teksa rastësia i takon sërish të dy...

“Fëmijët e mesnatës” nga nobelisti Salman Rushdie

  Selim Sinai ka lindur fiks në orën 00 të datës 15 gusht 1947, pikërisht në çastin kur India u bë shtet i pavarur. Lindja...

Dialogjet më të bukur të dashurisë tek “Dallga e shtatë”

  Ju i njihni Emi Rothnerin dhe Leo Leiken? Pra, ju e keni lexuar tashmë  “A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut?“,  këtë...

Lajmet e fundit

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...