KATEGORI

Andej këndej

Një bashkëshort si shpirt

A ju ka ndodhur ndonjëherë, gjatë pushimit të drekës, të nxitoni për të mbaruar një punë dhe, fare rastësisht, të shihni bashkëshortin tuaj të...

“Triniteti i dashurisë”, i Besa Myftiut

Romani “Dashuri në kohën e komunizmit”, është libri më i ri, i autores Besa Myftiu. Fillimisht libri është botuar në frëngjisht, në vitin 2011,...

“A ËSHTË, VALLË, NJERI…?” , histori mbijetese nga kampet naziste

“A është, vallë, njeri…?” është libri i parë i Primo Levi-t, shkruar e botuar më 1947-ën menjëherë pas daljes nga kampi i përqendrimit në...

Zhak Austerlic, i huaji i çuditshëm

Zhak Austerlic quhet i huaji i çuditshëm që rrëfimtari e has në një sallë të errët stacioni. Teksa rastësia i takon sërish të dy...

“Fëmijët e mesnatës” nga nobelisti Salman Rushdie

  Selim Sinai ka lindur fiks në orën 00 të datës 15 gusht 1947, pikërisht në çastin kur India u bë shtet i pavarur. Lindja...

Dialogjet më të bukur të dashurisë tek “Dallga e shtatë”

  Ju i njihni Emi Rothnerin dhe Leo Leiken? Pra, ju e keni lexuar tashmë  “A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut?“,  këtë...

“Ne kemi kapur raketa me grep” nga Karen Köhler

  Një vajzë e re e dehidratuar  është ulur para një pike karburanti në Death Valley. Po kur,  papritur, përpara saj shfaqet një indian që...

“Drita midis oqeaneve“ nga top-lista e Ny Times

  Prej disa javësh ka dalë në gjuhën shqipe libri “Drita midis oqeaneve” me autor M. L. Stedman që u prin momentalisht listave të librave...

2015, cilët ishin librat që shënuan sukses

Fatos Kongoli, “Gjemia e mbytur” Në fillim të këtij viti, shkrimtari i njohur erdhi për lexuesin me romanin e tij më të fundit “Gjemia e...

Fushata: Mjaft shitët trupin e grave në reklama (video)

Një video e re dhe një fushatë e nisur nga gratë kundër seksizmit në reklama tregon se sa shumë janë objektivizuar gratë në marketing....

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...