KATEGORI

Andej këndej

“Triniteti i dashurisë”, i Besa Myftiut

Romani “Dashuri në kohën e komunizmit”, është libri më i ri, i autores Besa Myftiu. Fillimisht libri është botuar në frëngjisht, në vitin 2011,...

“A ËSHTË, VALLË, NJERI…?” , histori mbijetese nga kampet naziste

“A është, vallë, njeri…?” është libri i parë i Primo Levi-t, shkruar e botuar më 1947-ën menjëherë pas daljes nga kampi i përqendrimit në...

Zhak Austerlic, i huaji i çuditshëm

Zhak Austerlic quhet i huaji i çuditshëm që rrëfimtari e has në një sallë të errët stacioni. Teksa rastësia i takon sërish të dy...

“Fëmijët e mesnatës” nga nobelisti Salman Rushdie

  Selim Sinai ka lindur fiks në orën 00 të datës 15 gusht 1947, pikërisht në çastin kur India u bë shtet i pavarur. Lindja...

Dialogjet më të bukur të dashurisë tek “Dallga e shtatë”

  Ju i njihni Emi Rothnerin dhe Leo Leiken? Pra, ju e keni lexuar tashmë  “A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut?“,  këtë...

“Ne kemi kapur raketa me grep” nga Karen Köhler

  Një vajzë e re e dehidratuar  është ulur para një pike karburanti në Death Valley. Po kur,  papritur, përpara saj shfaqet një indian që...

“Drita midis oqeaneve“ nga top-lista e Ny Times

  Prej disa javësh ka dalë në gjuhën shqipe libri “Drita midis oqeaneve” me autor M. L. Stedman që u prin momentalisht listave të librave...

2015, cilët ishin librat që shënuan sukses

Fatos Kongoli, “Gjemia e mbytur” Në fillim të këtij viti, shkrimtari i njohur erdhi për lexuesin me romanin e tij më të fundit “Gjemia e...

Fushata: Mjaft shitët trupin e grave në reklama (video)

Një video e re dhe një fushatë e nisur nga gratë kundër seksizmit në reklama tregon se sa shumë janë objektivizuar gratë në marketing....

“Kombëtarja Muzikore” me përfaqësues Atdheun

Pianisti, Genc Tukiçi, i larguar prej 25 vjetësh nga Shqipëria për të jetuar në Francë, vjen në një intervistë ekskluzive për gazetën “Shqip” për të...

Lajmet e fundit

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...