KATEGORI

Andej këndej

Debat mbi vaksinat, Zuckerberg mban qëndrim të qartë

Miliarderi ka postuar një foto në faqen e tij në Facebook, ku ai del duke mbajtur në duar vajzën e tij Maksima, me shënimin:...

Vajza juaj ka karakteristika “bosi”, ja pse kjo është gjë e mirë

Ne të gjithë e dimë se është e bezdisshme, kur dikush vazhdimisht të bën “shefin”. Ne gjithashtu të gjithë e dimë se nganjëherë vajzat...

 Ribashkohet ”West Side Family” me vajzën e Dr. Florit

Vdekja e Dr. Florit, një prej këngëtarëve më të pëlqyer të muzikës në vend, ka thyer shumë zemra të simpatizantëve të muzikës së tij...

Studimi: Po jetojmë në Epokën e Plastikës

  Nga qeset e supermarketeve deri tek CD-të, të prodhuara nga dora e njeriut, kanë kontaminuar tashmë me mbeturina gjithë globin. Plastika po bëhet një...

Parashikimi i errët: Miliona vende pune të kërcënuara nga industria 4.0

Bota e punës ndodhet para një shndërrimi gjigand: makinat dhe objektet flasin me njëri-tjetrin dhe futen në rrjetin e fabrikave inteligjente. Po njeriu, ku...

Adele u thotë “Hello” klubit një-miliardësh në youtube

  Video e këngëtares britanike, Adele, “Hello”, pjesë e albumit "25" është bërë videoja që ka arritur në një kohë rekord 1 miliard shikime në...

Teatri i Operas nis shfaqjet me “Rigoleton”

Tragjedia e Rigoletos, lolos së pallatit dhe të bijës së tij, Xhildës, hap stinën artistike të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Një nga...

“Tri motrat” e Çehovit, pas një shekulli në Teatrin Kombëtar

Kryevepra e dramaturgut rus, Anton Çehov, ngjitet për herë të parë në skenën e Teatrit Kombëtar 115 vjet pasi u shkrua dhe u vu në...

Denoncimi; Kisha dhe xhamia nën ujë

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë ka denoncuar dy raste flagrante për dy kulte monumentale në vend. Bëhet fjalë për rrënimin nga përmbytjet të një...

Datëlindja e 80-të, Ministria shpall “Vitin e Kadaresë”

Ministria e Kulturës ka vendosur që në përvjetorin e 80-të të shkrimtarit Ismail Kadare do të organizojë aktivitete për gjatë gjithë vitit duke e...

Lajmet e fundit

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...