KATEGORI

Duke lexuar një libër

“Të shtypurit” nga Mariano Azuela

  Kjo tablo e revolucionit meksikan përuroi një zhanër të trillit që ende lulëzon sot. Një kronikë e ngjarjeve historike, shkruar brenda një kohe të...

“Portreti i Artistit në Rini” nga James Joyce

    “Artisti, si Zoti i krijimit, mbetet brenda ose pas apo përtej a mbi veprën e tij, i padukshëm, i përsosur jashtë ekzistencës, indiferent, duke...

“Nën zjarr” nga Henri Barbusse

  Anëtarët e skuadriljes të kremtuar në historinë e të Henri Barbusse-it mbi luftimin në front gjatë viteve të para të Luftës së Parë Botërore,...

Kritika e Martin Camaj për poezitë e Kadaresë

Nji shikim poezis të vjetit 1957 në Shqipni Nga:Martin Camaj Cilido që ka jetue larg Shqipnis gjatë këtyne vjetve të fundit dhe befas ballafaqohet me botimet...

Ja si e shtrembëron historiania greke të vërtetën për Çamërinë

Nga Prof. Dr. Kristo Frashëri Botimi në përkthimin shqip nga shtëpia botuese “Toena” e librit të historianes greke Elefteria Manda, botuar në greqisht, me titull...

“Keqkuptimi & Balloja” vjen në shqip kryevepra e 1930

Keqkuptimi u botua më 1930, kur Irène Némirovsky ishte vetëm njëzet e shtatë vjeç. Ngjarjet zhvillohen në Paris pas Luftës së Parë Botërore. Iv Harteluja,...

Letërsia e vjetër greke, Eskili, Sofokliu dhe Europidi në prozë

Eskili, poeti i parë i madh i Greqisë së Lashtë, luftëtar dhe këngëtar i lirisë së atdheut dhe i fitores së demokracisë mbi tiraninë,...

Margaritar i historisë së (eks) komunikimit

Nga Albinot Maloku Vështrim librit: ‘Ekskomunikimi si histori e fshehur, i autorit: Milazim Krasniqi, Rozafa, Prishtinë, 2016   “Ekskomunikimi si histori e fshehur” është studimi më i ri i...

Në kujtim/ Harper Lee, “Zogu përqeshës” dhe jeta larg famës

Lee apo Nelle  siç njihej prej njerëzve të afërt,  prej vitesh jetonte në një azil pak kilometra nga shtëpia ku ajo ishte rritur në...

Saga e Harry Potterit vazhdon, libri i i ri në verë

Harry Potter dhe "Fëmija i mallkuar" (Cursed Child)  do të publikohet si libër më 31 korrik, një ditë pas shfaqjes në Londër (fillimisht është menduar...

Lajmet e fundit

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...