KATEGORI

Duke lexuar një libër

Urryesit

Nga Artan Gjyzel Hasani ka njerëz që dinë veç të urrejnë pa cak pa arsye pa shkak nuk i njeh as të njohin e prandaj të urrejnë pa e ditur as vetë përse-në çfarëdo...

Dance me to the end of love

Nga Tom Kuka Liri e kishte kaq shumë për zemër sa kishte marrë një kasetë dhe e kishte mbushur në të dyja anët veç me...

Havzi Nela: Si jeta dhe vdekja duhen meritue…

Kur të vdes Nga Havzi Nela Kur të mësoni se kam vdekë, Kur të thoni: “Ndjesë pastë!” A e dini se çfarë kam hjekë Unë, poeti zemërzjarrtë? Kur të pyesni:...

Mirë se vini në ÇiqitëmënLand!

Nga Briken Fejzullai Aty ku ka më shumë, universitete Sesa fshatra marrë bashkë me qytete. Ku biri fshatarit, shet tokat e t'atit Pastaj prish gjithë lekët dhe i...

S’më ndahet trishtimi, për sulmin mbi Teatër

Nga Bujar Kapexhiu S'më hiqet nga mendja, s'më ndahet trishtimi, për sulmin mbi Teatër, banditë në befasi, Mëngjes në të gdhirë, pa zbardhur agimi, Muret i rrënuan, një tmerr batërdi. Akoma vazhdojnë, plane të kurdisin, Aleancën ta...

Nostalgjia është rock n’roll

Nga Tom Kuka Kozeta është një vajzë që ka mbetur e lidhur me vargonjtë e nostalgjisë. Më shkroi dhe më thotë që do një farë...

Arvanitët, themeluesit e Greqisë së re

Mitet e historiografisë greke Nga Arben Llalla Në fillim të vitit 1993, gjatë qëndrimit tim në Greqi, pata mundësipër t’u marrë me studimin e historisë së...

Teatër ndërtuan baballarët, me thonj e dhëmbë hekuri…

Nga Bujar Kapexhiu Të bukur, të thjeshtë, Teatër ndërtuan baballarët, Me thonj e dhëmbë hekuri, bijtë e shqyen, barbarët. Goditën mendjen, rrënuan shpirtin dhe historinë, Me paratë e vjedhura për të ngopur babëzinë! Në...

“Vandalizmi i monumenteve të Francës së dikurshme”

Artikull nga Viktor Hygo Duhet thënë, që në fillim, e rithënë me zë të lartë se shkatërrimi i Francës së vjetër, të cilin e kemi...

“Ik madhështor, nuk të meritonim!”, Akademiku Fuga vjen me vargje për Teatrin: Ju dhj*fsha mjekrat dhe mustaqet

Akademiku Artan Fuga shkruan sërish për shembjen e Teatrit Kombëtar, ku përshkruan situatën përmes vargjeve të forta. Sipas Fugës, Teatri Kombëtar u torturua nga të...

Lajmet e fundit

OFL zbarkon në Elbasan, 5 të dënuarit që duhet të “zbardhin” pasurinë

OFL i ka dërguar formularin për deklarimin e pasurisë pesë personave të dënuar për trafik dhe kultivim të lëndëve narkotike në Elbasan. Ata janë Artan...

Gjykata e Elbasanit lë në burg Erjon Alibejn, i arrestuar për dy vrasje

Gjykata e Elbasanit ka lënë në fuqi masën “Arrest në burg” për Erjon Alibejn, i arrestuar të premten për dy vrasje. Alibej akuzohet si organizator...

Gazeta greke hapet me titullin “F**k you Erdogan”/ Turqia padi ndaj drejtuesve të medias

Një artikull i disa ditëve më parë i gazetës greke “Dimokratia”, që fyente publikisht në gjuhën turke presidentin turk, Erdogan, ku shkruante “Fuck you...

Rama inspekton punimet për landfillin e ri të Beratit: 7 vite më parë Shqipëria ishte turpi i botës

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet për landfillin e ri të Beratit që do të administrojë mbetjet e qytetit, Kuçovës e Urës Vajgurore. Rama thotë...

Një vit nga tërmeti 21 shtatorit, Vasili: Qytetarët rrinë akoma në çadra dhe kontenierë, qeveria asnjë plan

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar sot në 1- vjetorin e tërmetit të 21 shtatorit, duke akuzuar qeverinë se nuk ka asnjë plan...