KATEGORI

Shkencë

Si ka ndryshuar Londra në 4 shekuj 1616-2016 (foto)

Çfarë  ndryshim 400 vitesh bën në një qyet si Londra. Mund te shikoni e te krahasoni horizontin e 1616  me vitin 2016 - Frymëzuar nga...

Nga telefonat inteligjentë tek Realiteti Virtual

Vëzhguesit e teknologjisë thonë se tregu i telefonave inteligjentë është ngadalësuar. Ekonomitë e dobësuara, ngopja e tregut dhe konkurrenca në rritje nga kompanitë kineze...

Djali 7 vjeç gjen aksidentalisht skulpturën 3400 vjeçare

Një djalë izraelit, 7 vjeç ka gjetur aksidentalisht një figurinë 3400-vjeçare e një perëndeshe. Figurina u gjet nga Ori Greenhunt në TelRehov, një vend arkeologjik. Ai e...

Astronautët: Dëgjuam muzikë në Hënë (video)

Astronautët thonë se kanë dëgjuar ‘muzikë të çuditshme hapësinore’ në radio, teksa fluturonin në anën e errët të Hënës. Audio është regjistruar nga misioni Apollo...

Lugina e vdekur/ Çelin lule në vendin më të thatë në botë

  E njohur si “Death Valley” (Lugina e vdekur)  ose ndryshe  vendi më i nxehtë në Tokë, është mbushur me lule të verdha dhe të...

Çfarë do të ndodhte nëse INTERNETI nuk funksionon për 48 orë

Nga Wil FULTON  Përveç miliarda njerëzve të dëshpëruar që përpiqen me ngulm në Google të kuptojnë pse interneti ka dalë jashtë funksionit, mjaft gjëra të...

Vërtetohet teoria-Triumfi i Ajshtajnit 100 vite me pas

Teoria e Ajnshtajnit mbi relativitetin e përgjithshëm ne univers besohet se është vërtetuar nga shkencëtarët 100 vite më pas.  Bëhet fjalë për ekzistencën e...

Studimi/ Kuajt mund të njohin emocionet njerëzore

Nëse e shikoni me zemërim një kalë ka të ngjarë që dhe ai t’ju japë një vështrim të vëngër gjithashtu. Ritmi i tij i...

Një asteroid pranë tokës, ja çfarë pritet të ndodhë në 5 mars

Një asteroid i vogël do të kalojë pranë planetit tonë në 5 mars. Ai madje do të jetë i dukshëm nga teleskopët, por nuk...

Aplikacioni që ju shkarkon baterinë e Iphone-t

Nëse vuani pse bateria e iPhone-t tuaj nuk po zgjat më shumë, por nuk doni të harxhoni para për të blerë karikuesit portativë, ka një...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...