KATEGORI

Shkencë

Ekspertët italianë: Koronavirusi zhduket nga rrezet ultravjollcë brenda pak sekondave

Një ekip mjekësh italianë dhe astrofizikanë kanë analizuar lidhjen midis trendit të epidemisë dhe sasisë së rrezeve të diellit në vendet e ndryshme: korrelacioni...

Rreziku që vjen nga TikTok/ Pse këto vende po e bllokojnë aplikacionin kinez

India e ka bllokuar TikTok-un, pasi sipas saj ai dhe aplikacione të tjera kineze, të cilat gjithashtu i ka bllokuar, paraqesin një kërcënim për...

Facebook dhe Google shtyjnë afatin e punës nga shtëpitë

Gjigantët e teknologjisë, Facebook dhe Google kanë thënë se do të lejojnë punëtorët e tyre të vazhdojnë punën nga shtëpitë deri në fund të...

Habiten shkencëtarët, zbulohet një vrimë e zezë e re më afër tokës se çdo herë tjetër (film)

Një vrimë e zezë për të cilën thuhet se po fshihej është zbuluar më afër Tokës se çdo herë tjetër. Vrima e zezë e sapohapur...

Studimi: Shkencëtarët krijojnë antitrupa që luftojnë koronavirusin

Shkencëtarët krijuan në laborator një antitrup monoklonal që mund të luftojë koronavirusin e ri. Një hap ky premtues, edhe pse ende herët për ta thënë, në...

Zbulimi i ri shkencor/ Ja pse koronavirusi është më vdekjeprurës në Europë se sa në Kinë

Një studim i ri shkencor ka zbuluar se koronavirusi mund të shkaktojë një mpiksje vdekjeprurëse të gjakut, duke shkaktuar "qindra bllokime të vogla" në...

Nëse drita e diellit vret koronavirusin, a do të përdoren llamba ultraviolet?

Donald Milton teston njerëzit për ftohjet dhe gripin në laboratorin e tij në Universitetin e Maryland. Në tavanin e laboratotrit, janë instaluar llamba ultravjollcë-C...

Shkencëtarët të shqetësuar/ Koronavirusi zbulohet edhe në grimcat e ajrit të ndotur

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë virusin korona në grimcat e ndotjes së ajrit, dhe tashmë po hetojnë nëse kjo mund të lejojë përapjen në...

Rrezik apo mundësi, çfarë pritet të sjellë pandemia në industrinë digjitale?

Ndikimet sociale dhe ekonomike të pandemisë së coronavirusit janë të vështira për t’u parashikuar në këtë kohë. Së bashku me shqetësimet për shëndetin e popullatës,...

Droni kundër pandemisë, gjurmon njerëzit me temperaturë e kollë

Policia në Westport të Connecticut është duke testuar një "dron për pandeminë" që mund të monitorojë dhe zbulojë personat me probleme infektimi në rrugët...

Lajmet e fundit

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

E dashura e tradhtoi me gjyshin, i riu bën deklaratën tronditëse: Djali im është njëkohësisht xhaxhai im

Një i ri ka vendosur të ndajë me gjithë ndjekësit në TikTok historinë e tradhtisë, pikërisht faktin se e dashura e tij e ka...

Të shtëna armësh gjatë një feste, plagosen 3 fëmijë (film)

Tre fëmijë janë plagosur nga të shtënat që janë regjistruar gjatë një feste në Toronto. Autoritetet policore të Kanadasë kanë njoftuar se të plagosur kanë...