KATEGORI

Shkencë

Çfarë do të ndodhte nëse INTERNETI nuk funksionon për 48 orë

Nga Wil FULTON  Përveç miliarda njerëzve të dëshpëruar që përpiqen me ngulm në Google të kuptojnë pse interneti ka dalë jashtë funksionit, mjaft gjëra të...

Vërtetohet teoria-Triumfi i Ajshtajnit 100 vite me pas

Teoria e Ajnshtajnit mbi relativitetin e përgjithshëm ne univers besohet se është vërtetuar nga shkencëtarët 100 vite më pas.  Bëhet fjalë për ekzistencën e...

Studimi/ Kuajt mund të njohin emocionet njerëzore

Nëse e shikoni me zemërim një kalë ka të ngjarë që dhe ai t’ju japë një vështrim të vëngër gjithashtu. Ritmi i tij i...

Një asteroid pranë tokës, ja çfarë pritet të ndodhë në 5 mars

Një asteroid i vogël do të kalojë pranë planetit tonë në 5 mars. Ai madje do të jetë i dukshëm nga teleskopët, por nuk...

Aplikacioni që ju shkarkon baterinë e Iphone-t

Nëse vuani pse bateria e iPhone-t tuaj nuk po zgjat më shumë, por nuk doni të harxhoni para për të blerë karikuesit portativë, ka një...

Parashikimi i britanikëve: Ja si do të jetë bota në 2050-n dhe 8 hartat e saj

1.Në vitin 2050 India do të ketë kaluar SHBA e do të bëhet ekonomia e dytë në botë. Ekonomitë më të mëdha botërore në 2014-n Ekonomitë...

Stacioni Hapësinor do të shihet sonte në Tiranë

Stacioni Hapësinor do të mund të shihet në Tiranë për 3 minuta, njofton Ambasada e SHBA-së në Tiranë në një status në Facebook. “Disa herë në...

Universiteti duhet t’i bëjë ballë ekstremizmit

Profesor i American College London,Lawrence Phillips, bën një paraqitje të përballjes së studentëve me rrymat ekstremiste dhe radikale. Ai beson në forcën që universiteti...

Studimi: Po jetojmë në Epokën e Plastikës

  Nga qeset e supermarketeve deri tek CD-të, të prodhuara nga dora e njeriut, kanë kontaminuar tashmë me mbeturina gjithë globin. Plastika po bëhet një...

Parashikimi i errët: Miliona vende pune të kërcënuara nga industria 4.0

Bota e punës ndodhet para një shndërrimi gjigand: makinat dhe objektet flasin me njëri-tjetrin dhe futen në rrjetin e fabrikave inteligjente. Po njeriu, ku...

Lajmet e fundit

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

E dashura e tradhtoi me gjyshin, i riu bën deklaratën tronditëse: Djali im është njëkohësisht xhaxhai im

Një i ri ka vendosur të ndajë me gjithë ndjekësit në TikTok historinë e tradhtisë, pikërisht faktin se e dashura e tij e ka...

Të shtëna armësh gjatë një feste, plagosen 3 fëmijë (film)

Tre fëmijë janë plagosur nga të shtënat që janë regjistruar gjatë një feste në Toronto. Autoritetet policore të Kanadasë kanë njoftuar se të plagosur kanë...