KATEGORI

Shkencë

“Në fund të janarit parashikohet të jetë kulmi i infeksioneve”, zyrtarja jep lajmin e mirë: Në mars bota i kthehet normalitetit

Sipas epidemiologes daneze Tyra Grove Krause, Omicron në mars mund të jetë më pak kërcënues dhe se në mars bota mund ti kthehet normalitetit....

Habit studimi më i fundit: Doza e katërt e vaksinës anti-Covid pesëfishon numrin e antitrupave kundër Omicron

Doza e dytë përforcuese apo doza e katërt e vaksinës kundër COVID-19, sipas një studimi të bërë në Izrael, mund ta pesëfishojë numrin e...

Suedia nis vendosjen e mikroçipeve, si do të zbulohet nëse e ke bërë vaksinën (Film)

Gjashtë mijë suedezë e kanë certifikatën e tyre të vaksinimit në trup nëpërmjet një çipi. Raportohet se kjo është bërë në Suedi nga një...

Zbulohen edhe dy simptoma të reja të variantit Omicron

Varianti “Omicron” i COVID-19 po shkakton simptoma “të pazakonta” te pacientët. Prej më shumë se një viti na është thënë se tri shenjat kryesore të...

Dy doza janë të pamjaftueshme për të parandaluar infektimin me Omicron?!

Dy doza vaksine nuk janë të mjaftueshme për të parandaluar infektimin me “Omicron”, sipas shkencëtarëve britanikë. Analiza e të dhënave të hershme për rastet...

S’ka vend për alarm, shkencëtarët e konfirmojnë: “Omicron” më ngjitës se “Delta”, por më pak i rrezikshëm

Varianti “Omicron” është më ngjitës se “Delta” por më pak i rrezikshëm. Dy javë pas identifikimit të rastit të parë të variantit të ri...

OBSH: Plazma e gjakut nuk ndihmon në rikuperimin e të infektuarve me COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që plazma e gjakut e pacientëve të shëruar nga COVID-19 të mos përdoret për të trajtuar pacientët e...

Fauci: “Omicron” mund të mos jetë aq i rrezikshëm sa menduam fillimisht

Varianti “Omicron” i koronavirusit mund të jetë më pak i rrezikshëm nga sa mendohej. Të paktën kështu shprehet imunologu amerikan Anthony Fauci. Këshilluesi mjekësor...

CEO i Merck sulmon kompaninë Pfizer: Pilula e tyre ka shumë efekte anësore

Një CEO i kompanisë farmaceutike Merck, e cila ka zhvilluar pilulën e parë antivirale për koronavirusin, shprehu hapur rezerva për medikamentin përkatës të konkurrentit...

Shkenctarët kanë zbuluar diçka të çuditshme tek varianti Omicron

Varianti Omicron i virusit që shkakton COVID-19 ka gjasa të ketë fituar të paktën një nga mutacionet e tij duke marrë një pjesë të...

Lajmet e fundit

Megaoperacioni i SPAK/ Kallashnikov dhe municione, ja çfarë u gjet në dhomën ku qëndronte Ervis Martinaj

Dëshmia tronditëse e të penduarit të drejtësisë, Nuredin Dumani ka demaskuar sot skemat e mirëmenduara e mirëmenduar nga bandat e krimit të organizuar. Mediat...

Dëshmia e Dumanit në SPAK: Florenc Çapja ka porositur vrasjen e ish-kryebashkiakut Qazim Sejdini

Të tjera detaje janë zbardhur nga dosja hetimore e SPAK, në lidhje me krimet ku është përfshirë edhe Nuredin Dumani, i cili ka dëshmuar...

Rëndohet bilanci i aksidentit te “Rruga e Kombit”, ndërron jetë shoku i 25-vjeçarit

Është shënuar viktima e dytë nga aksidenti tragjik në “Rrugën e Kombit”. Pas vdekjes së 25-vjeçarit ka ndërruar jetë edhe shoku i tij, 19-vjeçar...

Ra në rrjetën e SPAK, oficeri i Lezhës dikur kontrollonte gjyqtarët

Oficeri i Lezhës që u arrestua sot me urdhër nga SPAK dikur i është caktuar një rol i rëndësishëm në mbledhjen dhe koordinimin e...

Ulet nafta, Bordi i Transparencës nxjerr çmimet e reja

Bordi i Transparencës ka nxjerr çmimet e reja për ditën e sotme, ku vihet e re se nafta ulet në 229 lekë/litri. Në po...