KATEGORI

Shkencë

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19. Në gjenet e disa...

Marrja e përditshme e aspirinës mund të shkaktojë dëme serioze (film)

Njerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspirinë përditë. Kështu thuhet në udhëzimet paraprake të një grupi me peshë ekspertësh amerikanë....

Mjekja senologe: Kanceri i gjirit gjendet edhe tek meshkujt, kam pasur shumë raste

E ftuar në emisionin “Shije Shtëpie”, ka qenë mjekja senologe Ervehe Dervishi e cila ka folur për kancerin e gjirit, ku muaji Tetor është...

Studimi, Alimehmeti zbulon ilaçin e efektshëm për pacientët me formë të rëndë të COVID

Tocilizumabi është i efektshëm për parandalimin e vdekshmërisë nga COVID. Kështu shkruan epidemiologu Ilir Alimehmeti teksa ka publikuar studimin e realizuar nga një ekip...

Zbulohet “arma” e re kundër koronavirusit! VOA: Ilaçi i ri që mendohet se do të jetë arritje e madhe

Krahas mjeteve të tjera intravenoze që administrohen në spital, ekziston tashmë një armë e re kundër COVID-19 në formën e pilulës që do të...

Mutacionet e Covid-19/ Shefi i kompanisë BioNTech: Vaksinës mund t’i duhet formulë e re! Nga viti i ardhshëm do…

Shefi ekzekutiv i firmës bioteknologjike gjermane BioNTech, e cila ka krijuar vaksinën e parë kundër koronavirusit së bashku me kompaninë farmaceutike amerikane Pfizer, tha...

Kanceri i gjuhës ekziston, këto janë 3 simptomat shqetësuese

Kanceri i gjuhës, i njohur ndryshe si karcinoma orofaringale, është një ndër llojet e kancerit më të dhimbshëm dhe të vështirë për t’u dalluar...

Si do jetë normaliteti pas COVID-19? Imunologu tregon fundin e pandemisë (film)

Aldi Pupuleku imunolog dhe kërkues shkencor në Barcelonë ka thënë ka thënë gjatë një bise në “ABC-në e mëngjesit”  se fundi i pandemisë do...

COVID do të ngjajë një ftohjeje të zakonshme: Kur e parashikojnë ekspertët të ndodhë kjo gjë?

COVID-19 mund të ngjajë me ftohjen e zakonshme deri në pranverën e vitit të ardhshëm, pasi imuniteti i njerëzve ndaj virusit rritet nga vaksinat...

Krijuesja e vaksinës së AstraZeneca: Koronavirusi do të kthehet në një ftohje të zakonshme

Krijuesja e vaksinës së Oxford-AstraZeneca, profesoresha Dame Sarah Gilbert deklaroi së fundmi se koronavirusi me shumë mundësi nuk do të pësojë një mutacion më...

Lajmet e fundit

Disa zona në Tiranë pa drita/ OSHEE njofton: Dy ditët e ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë

OSHEE ka njoftuar qytetarët se nesër dhe pasnesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve për mirëmbjatjen e kabinave. Sipas njoftimit...

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19. Në gjenet e disa...

Shqipëria regjistron 566 raste të reja me Covid dhe 6 humbje jete

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3677 testime, 566 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete dhe 513 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë...

BE jo në të njëjtën linjë me SHBA? Soreca zbulon nëse do të bashkëpunojë apo jo me Sali Berishën

A do të bashkëpunojë BE dhe ambasadori i saj në Shqipëri, Luigi Soreca me ish-kryeminsitrin Sali Berisha, nëse ai rikthehet në krye të PD? Ambasadori...

“Dhurata” e PD-së për Ramën vetting-u i politikanëve nga SPAK… Mesila Doda: Pse nuk ia varim ujkut mëlçitë në qafë?

Një ide marroke është ajo që propozon Partia Demokratike për vetting-un e politikanëve. Ligjvënësit çdo vit vetëdeklarohen në ILDKPI dhe në rast mospërputhje hetohen,...