KATEGORI

Dritëshkronja

Legjenda Adem Jashari në dokumentarin e BBC (film)

Dita kur serbët masakruan familjen time... Rrjeti ndërkombëtar i informimit BBC ka përgatitur një film të shkurtër kushtuar ditës, kur serbët masakruan familjen e Adem...

Plintat e hekurit tek godina e periudhës osmane. A ka dëmtime? Ja çfarë thotë arkeologu (film)

Sipas kësaj interviste në zonën A, e vetmja që nuk është prekur asnjëherë na del pa ndonjë vlerë të madhe arkeologjike, sepse janë ca...

Rama sfidon protestuesit e opozitës, ecën në këmbë pranë çadrës së tyre (film)

Kryeministri Edi Rama ka dalë nga Kryeministria dhe ka ecur në këmbë shumë pranë çadrës ku po mbahet protesta. Menjëherë sapo është pikasur nga...

Mesila Doda: Vangjush Dako xhahili i Durrësit (film)

Një video që tregon shkuljen e rrënojave arkeologjike ka shkaktuar revoltën e Mesila Dodës. I gjithë sheshi i ndërtimit është i bllokuar me urdhër gjykate...

Flamuri shqiptar valëvitet mbi çatinë e Ambasadës së Maqedonisë (film)

Të rinjtë e PDIU-së “pushtojnë” oborrin para maqedonasve, iu bashkohet edhe ligjvënësja e kësaj partie, Mesila Doda, e cila ka një thirrje për politikën...

Veliera/ Shoqëria Civile rrethojnë ministren Kumbaro me shirit, si skenë krimi (film)

Përfundon takimi pas përplasjeve dhe debateve të ashpra mes ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile Shoqëria civile i ka kërkuar ministres...

Pamje të rralla nga eksodi 1991/ Kur boshatisej Shqipëria (film)

26 vite më parë, më 6-7 mars 1991, rreth 25 mijë emigrantë shqiptarë zbarkuan brenda dy ditëve në portin e Brindisit. Anije të vjetra tregtare,...

Shembet tregu tek spitali nr.5 në Tiranë/ Tregtarët përplasen me policinë: Na keni lënë pa bukë (video)

  Mëngjesin e sotëm policia e Tiranës ka nisur aksionin për shembjen e tregut të rrobave të përdorura në Tiranë, i njohur si tregu pranë...

7-vjeçari shqiptar ngre në këmbë jurinë në Belgjikë (film)

Të gjithë gëzohemi, kur një shqiptar korr sukses në audiencën botërore, sidomos kur është i ri në moshë. Rrezar Berisha është shqiptar. Ai i...

Dita e 3-të e protestës së Zharrëzës: Qëndrojmë derisa premtimet të zyrtarizohen (film)

Protesta e banorëve të Zharrëzës ka hyrë në ditën e tretë të saj. Ata kanë kaluar natën përpara derës së Ministrisë së Energjitikës. Edhe...

Lajmet e fundit

Raporti vjetor, Moneyval: Shqipëria nuk përmirësoi masat e parandalimit të pastrimit të parave

Moneyval (një mekanizëm i Komisionit Europian që bën vlerësimin e riskut të pastrimit të parave) publikoi raportin vjetor për vitin 2021 pak ditë më...

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit arrestohet në Greqi, mbi të rëndonte urdhër-arrest evropian

Ish-kryebashkiaku i Bukureshtit është arrestuar pasditen e sotme në Glyfada, nga efektivë të policisë së Departamentit të Kërkimeve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës. Media greke shkruan...

Të rinjtë nuk pyesin për policinë, përleshen me grushta para patrullës në Paskuqan

Disa të rinj janë zënë në rrugë këtë mbrëmje në Paskuqan. Mësohet se të rinjtë janë zënë në afërsi  të urës së re në...

Takimi Alibeaj-Balla, Boçi: Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri

Lidhur me takimin e Alibeajt me Ballën të mbajtur ditën e sotme sa i takon bisedimeve për propozimin e një emri për postin e...

Robert Aliaj “shpërthen” ndaj Ardit Çunit për Eurovizionin: Mos fol si skuth, je…

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Eurovizion ishte temë diskutimi për pjesën e dytë të emisionit “Open”. Pjesë e panelit të ftuar, ishin artisti Robert Aliaj,...