KATEGORI

Dritëshkronja

Banorët e Zharrëzës mbërrijnë tek dera e Damian Gjiknurit (film)

Banorët protestues të Zharrëzës mbërrijnë në Tiranë dhe do të stacionohen para derës së ministrit të Energjitikës, Damian Gjiknuri. Në këto momente  protestuesit ndodhen...

Çadra e Zharrëz nesër në Tiranë, tek dera e Damian Gjiknurit

Pas 5 ditësh udhëtim me këmbë nga fshati i tyre në Fier, mbërrijnë në oborrin e Damian Gjiknurit grevistët e urisë. Nësër mbërrijnë në Tiranë...

Zemra gjigande që u pa nga hapësira

Më shumë se 700 skiatorë u mblodhën në Meribel të Francës për të krijuar një zemër gjigande. Kjo u organizua në mënyrë që austronauti...

Ismail Kadare: Fatos Lubonjën nuk e marr fare seriozisht

Nuk mundet kurrsesi që një popull që ka vuajtur në një regjim kaq të egër pas 27 vitesh që ky regjim ka ikur, ti...

Dasëm në krahinën e Lumës në vitin 1968/ film

Të gjitha detajet e traditës shqiptare ku spikat vallja e burrave dhe këngët e vajzave lumjane. Një video fantastike, ku shfaqet një dasëm në krahinën...

Kadare: Tregova për Shqipërinë, nuk glorifikova Enver Hoxhën (film)

Intervistoi: Mentor Nazarko Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njeri ndër më të mëdhenjtë e kohës që...

Mesila Doda: Unë 20-vjeçarja në grevën e urisë që rrëzoi diktatorin Enver Hoxha (film)

26 vite më parë, “studentja e ndrojtur” rrëfen emocionet e ditëve të rëndësishme të historisë së Shqipërisë, kohën e rrëzimit të diktaturës komuniste. Si sot...

Tumankuqja e Shkëlzen Dolit ndez Prishtinën (video)

Në koncertin me rastin e 9 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, Tumankuqja e Shkëlzen Dolit lë një shenjë të veçantë. Në këtë ditë të shënuar është...

Nis protesta “Rama ik”/ Berisha dhe Basha në krye (live)

Qindra protestues janë bërë pjesë e tubimit të sotëm të organizuar nga partia Demokratike. Protestuesit janë mbledhur tek selia e PD-së ndërsa protestues të tjerë...

Nëntë vjet më parë/ Pavarësia e Kosovës shpallej në televizion (film)

Nëntë vjet më parë shpallja e pavarësisë së Kosovës është ndjekur hap hap hapi nëpërmjet transmetimeve e të pandërprera televizive. Ndërsa në Kosovë, megjithëse...

Lajmet e fundit

“Ky është një urdhër i…”, Angela Merkel zbulon arsyen pse nuk e ka bërë ende vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se nuk e ka marrë ende vaksinën e koronavirusit. Gjatë një interviste për një gazetë gjermane, kancelarja thekson: “Unë jam 66...

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...

“Sypërmysi i Bashkisë”, gazetarja i përvishet lali Erit: Qyteti i marrë peng nga oligarkët e tu!

Gazetarja e njohur shqiptare Alba Kepi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka shigjetuar kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Në shkrimin e saj...