KATEGORI

Business

Amerikanët zgjedhin Shqipërinë si portë për shitjen e gazit natyror

Kompania amerikane e gazit “Excelerate Energy Inc” planifikon të përdorë Shqipërinë si portë për të shpërndarë gaz natyror dhe produkte të gazit natyror në...

Veliaj jep tenderët sikur shet fiq, 106 mln lekë në shkelje të ligjit për blerje bitumi

Pothuajse çdo tender që hap kreu i Bashkisë Tiranë klasifikohet në projektet me “Flamur të kuq”, pasi janë plotë shkelje dhe më hapësira për...

Elon Musk do të krijojë një rrjet të ri social: Ekzistuesit po minojnë lirinë e fjalës

Drejtori i kompanisë Tesla, Elon Musk, po mendon të krijojë një platformë të re të mediave sociale. Musk i është përgjigjur pyetjes së përdoruesit...

Kriza nga lufta në Ukrainë/ Apple do të shkurtojë prodhimin e iPhone dhe AirPods

Lufta në Ukrianë duket se po shkakton krizë edhe për tregun e shitjeve të celularëve. Për këtë arsye Apple do të shkurtojë prodhimin e...

Pse “Meta” është një ngjarje jashtëzakonisht më e madhe se sa thjesht ndryshimi i emrit të “Facebook”

Metaverse, bota e re e internetit që Mark Zuckerberg dëshiron dhe përshkruan, i përket si fantashkencës ashtu edhe një realiteti që merr formë shumë...

Ndryshimi i emrit të Facebook në Meta, Zuckerberg: Nuk i përfaqësonte të gjithë

 Emri Facebook nuk mund të pasqyrojë më të gjithë gamën e produkteve, thotë Mark Zuckerberg. Rrjeti online Facebook do të vazhdojë të quhet i...

“TRUTH”/ Trump hap rrjetin e tij social

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka njoftuar planet për të lëshuar në përdorim aplikacionin e tij të mediave sociale. Llogaritë e Trumpit janë të ndaluara...

TikTok nxjerr në shitje Inteligjencën e tij Artificiale, ja cili është shërbimi kryesor

Kompania mëmë e TikTok, ByteDance, ka njoftuar vënien në shitje të programitt të saj të Inteligjencës Artificiale. Sipas raportimeve nga “The Financial Times”, sektori i...

Lajmet e fundit

Protesta e BSPK, thirrje Kurtit të parandalojë grevën e përgjithshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës po mban një protestë në kryeqytet me kërkesën miratimin e Ligjit për Paga. Kryetari i BSPK-së, Atdhe...

Ndërron jetë papritur nënprefekti i Hasit

Ka ndërruar jetë në mënyrë të  papritur nënprefekti i Hasit Selman Geca. Mësohet se Geca ndërroi jetë pas një ataku kardiak. Lajmi është bërë i...

“Duhej të dukej si grabitje”, Nuredin Dumani rrëfen vrasjen e Fatmira Dedajt

Rrëfimi i Nuredin Dumanit dhe i Henrik Hoxhës ka shkuar në ngjarje të rënda që kanë nisur rreth 15 vite më parë. Viktima e parë...

Finalja e Conference League në Tiranë, zv.ministri i Brendshëm zbulon masat që do të merren

Finalja e madhe e Conference League zbret në  stadiumin “Air Albania” në Tiranë. Ndërsa qeveria shqiptare vendosi të shpallë datën 25 maj si ditë...

Mblidhet sot grupi i PD, deputetët do përzgjedhin katër kandidatë për President

Grupi parlamentar demokrat do të mblidhet sot në orën 16:00 për të diskutuar emrat që do të dorëzojnë te maxhoranca për të marrë mbështetjen...