KATEGORI

Shtro peta

Supa e qepës si frëngu, meqë ta bën dimrin si shpirt

Nuk e kam kuptuar kurrë shprehjen “qeni qepën ta hajë!”. Por, qepa në kuzhinën time ka një vend princëror dhe me thënë të drejtën...

Mish gjelle në vorbë ose si i themi në shqipe të kulluar, osso buco

Nuk është e njëjta gjë në shqipërim përsa i përket osso buco-s. Ne e njohim si mish gjelle me kockë, kurse ata të tjerët e...

Po zhduket tradita e bakllavasë, tani blihet e gatshme

Sektorin ku prodhohen shërbetrat në pastiçeri e gjejmë të tejmbushur me tepsitë e bakllavave këto ditë të fundit të vitit. “Kërkesa kuptohet që në fundvit...

Kur jeta të sjell limona, mund të bësh dhe këtë tartën

Nga Iva Tiço Vite të shkuara, kur kishim shtëpinë private me oborrin e madh, kushdo që vinte tek ne dilte me një qese me limona....

Lasagna me kungull dhe presh si kuzhinë tradicionale shqiptare

Kur Iva Tiço bëri një quizz në Instagram, në të cilin pyeste: “E gjeni dot si quhet kjo pjatë e kuzhinës tradicionale shqiptare?”, pjesa...

Mish derri me mollë dhe narden, i frymëzuar nga Jonida dhe Albi

Të premten në mbrëmje ia shtruam bisedës me Jonidën (Shehun) dhe Albin, i cili më rrëfente me një pasion të rrallë disa pjata kretase....

Më falni për mungesën e modestisë, por shëndetlia ime doli “fundi botës”

Nga Iva Tiço E kisha me merak këtë ëmbëlsirë: e para, nuk e kisha bërë kurrë dhe e dyta, në shtëpinë time nuk e kemi...

Paçaja e nanës, tava çame, ku lë thonjtë

Bëhet fjalë për një gatim që është karakteristik për shtëpinë tonë dhe natyrisht që e ka origjinën andej nga i kemi rrënjët. Është një...

Makarona me mish të grirë ose me ragu si i thonë të jashtmit

Nëse do të gëzosh një fëmijë që nuk e ka me qejf ushqimin, provoji dhe jepi makarona me mish të grirë. Ka për ta...

Byreku i nanës “osh’ nona”

Nana ime ka ca antena speciale që e kupton pa hyrë në shtëpi se cili nga njerëzit e shtëpisë ka ndonjë rënie të humorit...

Lajmet e fundit

Rritet numri i pacientëve të shëruar, 6 viktima dhe 183 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njoftoi se 6 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Autoritetet raportojnë se nga 1, 466...

COVID-19 futet në ushtrinë shqiptare

Sot u shënuan 15 raste me koronavirus në qarkun e Beratit. Infeksioni ka hyrë në thuajse të gjitha institucionet. E ndërsa infektimet e mësuesve janë...

Catanzaro: Derra, klinika dhe qiellgërvishtëse. Gallo në pushtimin e Shqipërisë

Nga qiellgërvishtëset te derrat, shoqata e drejtuar nga sipërmarrësi Antonio Gallo ishte e gatshme të pushtonte Shqipërinë me mocarela për t'ia dhënë shefit të...

Grykësia/ Minarja e Xhamisë së Et’hem Beut po thyhet në dysh (film)

Kur aktivistët e vunë në dukje këtë dëm që po i bëhet objektit të kultit dhe monumentit të kulturës, Rilindja tha se është silikoni...

Algjeriani sulmohet me thikë në Kosovë, me lot në sy i bën thirrje ministrit: Për hir të Zotit, më ço në shtëpi!

Një i ri algjerian është sulmuar me thikë në Kosovë dhe vijon të rrijë i fshehur nga sulmuesit e tij. Siç raportojnë mediat algjeriane, ai...