KATEGORI

Shtro peta

Çfarë të gatuani gjatë katër ditëve të festës së Kurban Bajramit

Sot të gjithë besimtarët myslimanë i gëzohen festës së tyre të shenjtë të Kurban Bajramit. Kjo festë zgjat katër ditë dhe në secilën prej...

Ushqimet që duhet të konsumohen gjatë ditëve të nxehta

Mungesa e apetitit, shumë pak gjumë, ndjenja të plogështisë – shpeshherë temperaturat e larta nuk na shkojnë përshtati. Por, duhet që t’i marrim masat...

Hani lëkurën e këtyre frutave, kanë dyfish më shumë vlera ushqyese

Sipas ekspertëve, konsumimi i disa frutave bashkë me lëkurë ndihmon shumë në përmirësimin e disa problemeve shëndetësore. Disa nga frutat që mund të konsumohen edhe...

Çfarë duhet të ketë në sofër për Bajram?

Fitër dhe Kurban-Bajrami janë festat më të mëdha islame. Për këtë festë gratë dhe nënat përgatisin sofër të pasur për miqtë. Në drekë janë të...

Mbi 90 vjet në tryezat tona. Si është e vërteta historike e sallatës Çezar

nga L Sasha Gora për BBC Ishte pasdite e hershme e një të premteje kur unë po kthehesha në shtëpi pas një jave të gjatë...

Prestigjozja amerikane “USA Today”: Dieta shqiptare më e mira për vitin 2019

Agjensia prestigjoze amerikane "USA Today" e cilëson dietën shqiptare si dieta më e mirë për vitin 2019. "USA Today", i ka dedikuar një artikull dietës...

Mango gjatë shtatzënisë/ Ja 9 përfitimet kryesore dhe sasia që duhet të konsumoni

Mango i ëmbël, me lëng dhe i shijshëm është një frut që shumica e njerëzve nuk mund t’i rezistojnë, sidomos në verë. Gratë shtatzëna...

Çfarë të gatuajmë për mëngjesin e Pashkëve?

Pashka është një festë që festohet nga të gjithë besimtarët në simbolikë të ringjalljes së Krishtit. Ajo kremtohet ditën e hënës së plotë të...

Supa e qepës si frëngu, meqë ta bën dimrin si shpirt

Nuk e kam kuptuar kurrë shprehjen “qeni qepën ta hajë!”. Por, qepa në kuzhinën time ka një vend princëror dhe me thënë të drejtën...

Mish gjelle në vorbë ose si i themi në shqipe të kulluar, osso buco

Nuk është e njëjta gjë në shqipërim përsa i përket osso buco-s. Ne e njohim si mish gjelle me kockë, kurse ata të tjerët e...

Lajmet e fundit

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Yuri Kim reagon për Gjykatën Kushtetuese: Mos u dorëzoni kurrë para atyre që nuk e duan drejtësinë

Ambasadorja e ShBA në Shqipëri, Yuri Kim ka thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi duhet të vijojë dhe askush nuk duhet të dorëzohet...

Rezultoi pozitive me koronavirus, Voltana Ademi tregon simptomat: Kam pak kollë, ja ku dyshoj se jam infektuar

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ka konfirmuar edhe zyrtarisht se ka marrë përgjigjen dhe ka dalë pozitive me koronavirus. Ademi, në një prononcim...

Për një javë regjistrohen 951 raste me COVID-19 në Maqedoni, rritet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bëri të ditur se, sipas Institutit për Shëndet Publik, nga 14 deri 20 shtatori janë konfirmuar pozitivë për...