KATEGORI

Shtro peta

Dreka e së dielës- Merluc mbi shtrat perimesh

Të dielën familjet mundohen të hanë më shëndetshëm dhe ti kushtojnë një rëndësi të veçantë tryezës së ditës së pushimit. Ne ju rekomandojmë një drekë...

Kek me zemër çokollate të zezë 

Çokollata është një nga ushqimet e preferuara të shumë njerëzve dhe nëse ajo është e zezë është dhe e shëndetshme sepse ka përqindje më...

Shqiptari Rene Rexhepi, Mjeshtër Botëror i shijes

Për 4 vite rresht, Noma, restoranti i tij në Kopenhagen u shpall kuzhina më e mirë e rruzullit tokësor Të jesh shqiptar, ashtu si...

Bukë me hudhër dhe krem djathrash

Një recetë fantastike për darkë. Brumi për bukën: Në një gotë ujë të ngrohtë tresni majanë dhe një lugë të vogël me sheqer. Miellin (në foto...

Sallatë me panaxhar

Një sallatë dimërore, plot ngjyra dhe shumë e shëndetshme. Lani dhe qëroni një kokërr panxhar të kuq, dy karota dhe një shegë. Panxharin dhe karrotën...

Gatime për Shën Valentin -Petulla me patate te ëmbla

Gatim special ne forme zemre, i shijshem dhe me plote vitamina. Behet fjale per petullat me patate te embla, (Receta ne origjinal:Sweet Potato Pancakes),...

Pica në format e kekut

Picat janë një ushqim fantastik që fëmijët e duan shumë. Imagjinoni ti bëni ato të vogla dhe të këndshme si këto në foto. Më...

Kafshata peshku krokant

 Përbërësit: 500g fileto peshku të bardhë 75g miell 2 vezë 200g galetë (bukë e therrmuar) Vaj për skuqje Për salcën: majonezë 200ml kaperi 2lugë majdanoz i freskët 1 limon Përgatitja Për të bërë salcën, përzieni majonezën...

Receta, qofte me salmon e patate

Ky është një vakt i shijshëm dhe i lehtë për tu bërë. Preferojmë salmon por mund të fusni dhe peshk tjetër. Në qoftë se...

Një ëmbëlsirë fantastike me 2 përbërës

Nje recete fantastike vetem me dy perberes per te bere nje embelsire te shijshme dhe shpejte per femijet tuaj…ata do ta adhurojne kete na...

Lajmet e fundit

Patronazhisti Taulant me syrin dhe veshin tek vrima e çelësit

Marrjen e të dhënave tepër konfidenciale të mbi 910 mijë qytetarëve shqiptarë, patronazhistët e PS-së e paskan marrë duke punuar vite te vite të tëra në...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

238 raste të reja dhe 7 viktima nga Covid në vendin tonë

Vijojnë të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga 2684...

Bllokohen 21 minatorë në galerinë e karbonit në Kinë

21 minatorë kinezë kanë mbetur të bllokuar në një minierë karboni në provincën e Hutubi, në rajonin e Xinjiang. Këtë lajm e kanë bërë...

Mijëra kosovarë drejt Shqipërisë për fundjavë, Përparim Kryeziu zbulon arsyen e dyndjes

Përparim Kryeziu, zëdhënës i qeverisë së Kosovës, pohon se masat e reja e ndërmarra nga qeveria kundër përhapjes së koronavirusit nuk kanë qënë shkak...