Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Zv/ministri i Brendshëm: Ne pritëm 600 mijë kosovarë, pse jo dhe 600 mijë refugjatë të Lindjes?!”

Nga Media 0

Deputeti demokrat Tritan Shehu i ka cilësuar të papërgjegjshme dhe të rrezikshme deklaratat e zv/ministrit të Brendshëm Hodaj për ZDF-në gjermane, se Shqipëria mund të sistemoje deri më 600 mijë refugjatë.

“Shqipëria asnjëherë nuk i ka shmangur përgjegjësitë e saj ndaj komunitetit ndërkombëtar e as duhet ta bëjë kurrë këtë, përkundrazi. Por çdo gjë duhet te realizohet brenda dimensioneve, mundësive, realitetit tonë e me transparencë të plotë”, shprehet deputeti i PD në një shënim në Facebook.

Statusi i plotë

Një deklaratë e papërgjegjeshme dhe e rrezikeshme e zv.ministrit të Brendshem Hodaj për ZDF gjermane.
Shqipëria mund të sistemoje deri në 600 mijë refugjatë!!!

Shqipëria asnjëherë nuk i ka shmangur përgjegjesite e saj ndaj komunitetit ndërkombëtar e as duhet ta bëjë kurrë këtë, përkundrazi.

Por çdo gjë duhet të realizohet brenda dimensioneve, mundësive, realitetit tonë e me transparencë të plotë.

Ndërsa për ironi zv/Ministri i referohet për këtë “zbulim” numrit të kosovarëve që u strehuan në Shqipëri vite më parë!!!!

Paralelizëm surealist e absurd ky.

Desha ta pyes atë, po numri i ish-terroristëve të ISIS për t’u reabilituar në territorin tonë është brenda këtij 600 mijëshi, apo është kusur!?

Ndërsa Z.Rama i ka cilësuar të gjitha shqetësimet tona të deritanishme si thjesht fantazi, përse zv/Ministri i tij hyn në të tilla kalkulime e detaje?

Diçka po lëviz këtu.

Në fakt edhe vetëm të tilla prononcime shërbejnë qartësisht për të ndihmuar ata që duan të zhvendosin trajektoren e lëvizjes së refugjatëve drejt vendit tonë.

Dhe midis këtyre të fundit bëjnë pjesë edhe trafikantët, grupet kriminale etj etj, të cilet sot po vendosin në Shqipëri “Diktaturën e Krimit”.

Më thone se janë shtuar shumë javët e fundit kërkesat për skafe të fuqishme.

Siç duket “autostrada” detare drejt Italisë sërish do të funksionojë masivisht edhe për transportimin e qenieve njerëzore, krahas drogës.

Mos vallë do t’i duhet Italisë kështu të mendojë për një“mur” në bregun e saj lindor?!

Ndërsa ne duhet të parashikojmë një izolim të mundshëm të vendit tonë…

****

Çfarë ka deklaruar zv/ministri i Brendshëm një ditë më parë

“Shqipëria ka kapacitete të mbajë deri në 600 mijë refugjatë”. Këtë e ka pohuar Zëvendësministri i Brendshëm, Julian Hodaj, i intervistuar nga televizioni gjerman ZDF.

Në një reportazh të kanalit gjerman, ku flitet mbi planin e qeverisë austriake për ngritjen e një kampi emigrantësh në një vend të Ballkanit Perëndimor jo anëtar i BE, Hodaj shpjegon se Shqipëria është e sprovuar në përballimin e situatave të jashtëzakonshme të emigrantëve. Hodaj sjell në vëmendje rastin e shpërnguljes në vendin tonë të kosovarëve gjatë kohës së luftës, në vitin 1999.

Shqipëria, Maqedonia, por edhe Kosova përmenden si alternativa për stacionimin e emigrantëve, nëpër kampe të ngritura nga BE. Plani i kancelarit austriak Sebastian Kurz, që mbështetet edhe nga Danimarka, është përfolur vazhdimisht në mediat kryesore europiane, si francezja Le Monde, austriakja “Die Presse” e tashmë edhe televizioni gjerman ZDF.

Kundër vendosjes së emigrantëve në rajonin tonë është shprehur Komisioneri për Zgjerim në BE, Johannes Hahn, i cili tha për mediat austriake se Ballkani nuk mund të kthehet në vendparkimi emigrantësh.

http://opinion.al/zvministri-ben-zbulimin-e-madh-ne-priten-600-mije-kosovare-pse-jo-dhe-600-mije-refugjate-te-lindjes/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej