Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zëri origjinal i Fan Nolit, kur shkrimtari fliste me dashuri për shqiptarët dhe Shqipërinë (Film)

Nga Media 0

Roli i Nolit për emigracionin shqiptar në SHBA dhe botën shqiptare në përgjithësi ka qenë i veçantë. Me të drejtë në një manual britanik për Shqipërinë i vitit 1943, Noli cilësohet si  ‘shqiptari më i shquar në Amerikë”, i cili, së bashku me Faik Konicën ishin dy udhëheqësit natyralë të lëvizjes kombëtare.

Fan Noli (me zërin origjinal) për Shqipërinë dhe shqiptarët në 1963 në Amerikë në tubimin e shoqëria kulturore Vatra u shpreh:
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej