Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zbulohet shpella më e gjatë nënujore në botë (film)

Nga Klodiana 0

Shpella më e gjatë nënujore në botë është zbuluar nga zhytësit në Meksikë. Besohet se zbulimi i madh mund të ndihmojë për të hedhur dritë mbi qytetërimin e lashtë Maya.

Grana Acuifero Maya (GAM), një projekt i dedikuar për studimin dhe ruajtjen e ujërave nëntokësore të gadishullit Jukatan, tha se shpella 347 km është identifikuar pas disa muajsh eksplorimi të një labirinti të kanaleve nënujore.

Pranë vendpushimit të plazhit të Tulum, u zbuua se sistemi i shpellës i njohur si Sac Actun, i matur në 262 km, është në të vërtetë i lidhur me sistemin 85 km Dos Ojos.

“Kjo na lejon të vlerësojmë shumë më qartë se si dolën ritualet, vendet e pelegrinazhit dhe në fund të fundit vendbanimet e mëdha para-hispanike që kemi njohur,”-tha Drejtori GAM dhe arkeologu nënujor Guillermo de Anda për Reuters.

Gadishulli Yucatan është i mbushur me relike monumentale të popullit Maya.

http://www.balkanweb.com/site/zbulohet-shpella-me-e-gjate-nenujore-ne-bote-video/

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej