Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Zbulohen të dhënat për aeroportin e Kukësit më 1941, më 1939 Ibrahim Kodra udhëtonte me avion

Nga Media 0

Një fletë e shkëputur nga një kalendar i vjetër enciklopedik të befason me kujtesën që sjell. Shkrimtari dhe studiuesi i njohur, Petrit Palushi ka zbuluar në një fragment të këtij kalendari enciklopedik se Kukësi ka pasur aeroport dhe prej këtij aeroporti ka udhëtuar me avion edhe piktori shqiptar me famë botërore Ibrahim Kodra që punoi e jetoi në Itali.

Petrit Palushi ka fotografuar një faqe të enciklopoedisë dhe e ka postuar në rrejtin social Facebook me komentin përkatës:

“Nga fleta e Kalendarit Enciklopedik, viti 1941. Linjat ajrore, udhëtimet; të mos harrojmë: Viti 1941. Asokohe, Aeroporti në Kukës quhej “Fusha e ballonave” dhe i ndërtuar shumë vjet ma para…“shkruan Palushi. Ndërsa kujton edhe kohën kur Ibrahim Kodra ka qenë në Shqipëri dhe ka udhëtuar me avion nga aeroporti i Kukësit.

Pjesë nga enciklopedia që dëshmojnë udhëtimin në vijë ajrore drejt Kukësit

“Në vitin 1939 udhëtoi me avion piktori Ibrahim Kodra për në Kukës dhe kthimin e bani po me avion. Ka qëndruar 2 javë në Kukës, Nangë, Bicaj. Sipas tij, në intervistën dhënë Vath Koreshit ne vitin 1993, ka deklaruar se “Më ka marrë malli edhe për Kukësin… më ka çuar atje për ushtrime traineri Anxhelo Antiko, merresha me hedhjen e diskut në atë kohë dhe isha kampion”, shkruan Palushi.

http://shqiptarja.com/lajm/zbulohen-te-dhenat-per-aeroportin-e-kukesit-me-1941-me-1939-ibrahim-kodra-udhetonte-me-avion

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej