Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Ylli: Janë ulur ankesat për punonjës informal por ka rritje të ankimimeve

Nga Ejona 0

ylli

Kreu i inspektoratit të punës, Dritan Ylli gjatë një takimi që ka zhvilluar me punonjësit e një call center në Tiranë ka konstatuar se ka një rritje të numrit të punonjësve në Zyrat e Inspektoriatit të Punës që ankimohen dhe më pak ankesa për punonjësit informal.

Ylli: “Kemi një rritje të numrit të atyre punonjësve që vijnë pranë Zyrave të Inspektoratit të Punës për t’u ankimuar! Punonjësit që kanë kërkuar të drejtat e tyre sot kanë përfituar nga ato të drejta dhe në bashkëpunim edhe me punëdhënësin, punonjësit janë sërish në punë.

Sot kemi më pak ankesa për punonjës informal dhe kemi një rritje të ankimimeve. Pra një kërkesë më të madhe që punonjësit kanë për të drejtat e tyre, që kanë të bëjnë me respektimin e kontratës, respektimin e orarit zyrtar, me pagesat ekstra të ditëve të pushimit.”

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>