Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Xhevdet Mazrekaj: Për tre gishtat e Baton Haxhiut pagova gjobë 10 mijë euro

Nga admin 0

Botuesi i gazetës kombëtare “Bota sot”, Xhevdet Mazrekaj, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në facebook, ka publikuar një fotografi të Baton Haxhiut, me tre gishtërinj të ngritur përpjetë, ndërsa ka shpjeguar edhe historinë e kësaj fotografie.

Mazrekaj në shkrimin e tij, ka rrëfyer se si për fotografinë, ku Baton Haxhiu shihet duke bërë simbolin famëkeq serb të ngritjes së tre gishtërinjve, kishte paguar gjobë 10 mijë euro.

Ai ka shpjeguar që fotografia e Haxhiut ishte bërë në një media serbe, ku ky i fundit ishte mysafir.

Publikimi i kësaj fotografie Mazrekajt, “i kishte kushtuar” asgjë më pak se 10 mijë euro. Ndërsa, ka treguar që vendimi i gjykatës, kishte ardhur si pasojë e ndërhyrjes në drejtësi të sigurimit serb.

Shkrimi i plotë i Xhevdet Mazrekajt:

Për tre gishtat e Baton Haxhiut pagova gjobë 10 mijë euro

Personi në fotografi është Baton Haxhiu. Ishte i pranishëm si mysafir në një media serbe kur kishte bërë simbolin famëkeq të serbëve për shqiptarët, ngritjen e tre gishtërinjve.

Këtë fotografi deshën ta censurojnë në Serbi, me qëllim që të mos kuptohej se Batoni punonte për ta.

Mirëpo, “Bota sot” , e kishte publikuar këtë fotografi. Për publikimin e saj ishte gjobitur me 10 mijë euro nga drejtësia në Prishtinë e cila ishte nën mbikëqyrjen e UNMIK-ut.

Kujtoj se për këtë rast, kisha avokate zonjën e nderuar, tashmë të ndjerë, Nekibe Kelmendi.

Ajo vinte shpesh në Zvicër për t’u konsultuar me mua për procesin gjyqësor që zhvillohej në Prishtinë.

Kur përfundoi rasti dhe u mor vendimi i lartpërmendur, e pyeta zonjën Kelmendi se si është e mundur të gjobitemi për diçka që ka qenë reale dhe publike. Madje, i tregoja se këtu në Zvicër avokatët dhe ekspertët ligjor po habiten dhe me vendimin e drejtësisë së UNMIK-ut dhe po e konsiderojnë si absurd.

E ajo mu përgjigj: “S’ka këtu të bëj me drejtësi, kështu ka vendosur sigurimi serb, që ju të gjobiteni”.

Pra, me fjalët e zonjës Kelmendi nënkuptohej që në drejtësinë tonë kishte të interferuara edhe shërbime serbe, të cilave iu shërbente Baton Haxhiu.

Ato nuk donin të “dekonspironin” bashkëpunëtorin e tyre.

Është e neveritshme e për më tepër është dëshpëruese se si Baton Haxhiu mik me kryeudbashin Jovica Stanishiq, sot është i privilegjuari i Presidentit, kryeministrit dhe shumë figurave të tjera të jetës politike në Kosovë.

/botasot.info/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej