Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Vettingu përçan prokurorët, magjistratët kundër “veteranëve”

Nga Skenderi 0

Takimi i prokurorëve, të cilët ishin njoftuar më herët se duhet të mblidheshin në datën pesë për të vendosur se çfarë qëndrimi do të mbanin për ligjin e Vettingut, është anuluar në mënyrë të beftë.

Nuk dihen arsyet e vërteta të shtyrjes pa afat të takimit mes përfaqësuesve të akuzës, por Unioni i Prokurorëve ka njoftuar anëtarët se mbledhja e tyre nuk do të zhvillohet këtë të shtunë.

Megjithatë burime nga Unioni thanë për Top Channel se shkak për dështimin e takimit është bërë ndarja në dy grupe e prokurorëve për Vettingun.

Nga njëra anë prokurorë të rinj, të cilët janë magjistratë kanë shprehur paraprakisht votën kundër dërgimit të ligjit të Vettingut në Kushtetuese.

Ndërkohë që pjesa tjetër e prokurorëve janë pro ankimimit të këtij ligji në Gjykatën Kushtetuese, pasi sipas tyre vakuumi ligjor i krijuar ka cënuar punën e përditshme të prokurorëve duke shkaktuar ngërç për hetimin e dosjeve të hapura.

Por ndërkohë ligji i Vettingut thënë ndryshe ligji për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve është pezulluar nga Gjykata Kushtetuese pasi bie ndesh me Koventen Evropiane të të drejtave të Njeriut.

Ligji tashmë i ngrirë ka pezulluar gjithashtu edhe reformën në drejtësi derisa të kthehet një përgjigjje nga Komisioni i Venecias për pyetjet e Gjykatësve Kushtetues

/topchannel/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej