Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ura e kalbur mbi Osum, banorët e 5 fshatrave të Beratit: Na e riparoni! (Film)

Nga Media 0

Luisi dhe shokët e tij kalojnë çdo ditë në një urë për të shkuar në shkollë. Ura mbi lumin Osum lidh 5 fshatra me rrugën nacionale.

“Në dimër na shoqërojnë prindërit. Tunden dërrasat e kalbura, mbahemi nëpër kavo. Këtu na shkon 40 minuta, ndërsa nga rruga tjetër, 3 orë”, tregon Luisi.

Ndërsa gjyshi i Luisit shprehet: “Ne vetëm një gjë kërkojmë nga shteti, vetëm të na bëjë këtë se vjen lumi e na bien fëmijët brenda”.

Banorët e fshatrave Tërpan, Teman, Zhitom, Malinat dhe Fushë-Peshtan e kanë ndërtuar 4 herë urën, por lumi ua prish gjithmonë.

Ura me dërrasa të kalbura e që lëkundet në çdo hap është edhe më frikshme në dimër. Disa muaj më parë, një grua humbi jetën në këtë urë, tregojnë banorët. Dhe shumë të tjerë e rrezikojnë jetën çdo ditë duke ecur mbi urën e vetme që kanë për sëmundje, mort e gëzime.

http://top-channel.tv/2018/10/09/ura-e-kalbur-mbi-osum-banoret-e-5-fshatrave-te-beratit-na-e-riparoni/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej