Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Ura e Gurit në Lejë-Lias të Filatit

Nga Arben Llalla 0

Kjo urë ndodhet në fshatin Lejë-Lias të Filatit në Çamëri. Ura quhet Ura e Gurit-Guras dhe është ndërtuar në vitin 1863 nga familja Karabina.

Në vitin 1998 në Selanik kam njohur një avokat, i cili mbiemrin e kishte “Karabina”, ishte me origjinë nga Leja-Lias, çam ortodoks. Ishte krenar për origjinën e tij shqiptare dhe gjithnjë kuvendonim së bashku në shqip.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej