Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

U rrita rrugëve

Nga 27.al 0

Nga Alma Dema Tërshalla

U rrita
Ashtu unjshëm e pangishëm
Por u rrita!
I lashë flokët sa herë ndër ferra e driza
Kur fëmijërinë time ndër grushta e mblidhja
E nuk qava, as zë nuk nxora
Flokët e mi, aherë ishin me rrodha
Por, unë u rrita
Duke mbajtur me duar kuçedrën brenda meje
Që kullufiste e para thërrimet e skamjes
E unë u rrita
Kah krahut dhe ijeve të pamjes
Duke gërrvisht dregzat gju më gju
Që lëshoheshin kërcijve të guximit rrëke
Shojet e shputave, do më shpinin drejt një dite të re
Për të më rritur
Ende fëmijë..

Ende, rrugës jam
Këmbët po shpij!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej