Ka than' i moçmi: 

 "“Dy duar për kokën, koka për atdheun"

                                                                                        -Hasan Prishtina

Turqia negocion me Rusinë për t’i dhënë fund luftës në Siri

Nga Skenderi 0

Është arritur marrëveshja mes qeverisë Turke dhe asaj Ruse për vendosjen e armëpushimit në Siri.

Lajmi bëhet i ditur nga Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu i cili e cilësoi këtë marrëveshje si planin që do t’i japë zgjidhje një konflikti që vijon prej 6 vitesh.

Mësohet se pas një takimi që u zhvillua ditën e djeshme në Ankara me përfaqësues të qeverisë së Assad por edhe me forcat opozitare është  gjetur dakordësia për t’i dhënë fund luftës.

Bëhet e ditur se marrëveshja e armëpushimit  do të hyjë në fuqi sot në mesnatë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej