Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Turqia legalizon kanabisin në 19 provinca për qëllime mjekësore

Nga Klodiana 0

kanabis

Turqia ka legalizuar kanabisin për qëllime mjekësore dhe shkencore në 19 provinca.

Të cilët janë: fermerët në Amasya, Antalia, Bartin, Burdur, Corum, Izmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat dhe Zonguldak.

Fermerët që do të kultivojnë kanabisin në fillim duhet të marrin një leje nga qeveria e cila është e vlefshme për tre vjet. Ndërkohë ata duhet ti përmbahen rregullave të caktuara që i ndalon ata ta shesin si drogë tek konsumuesit.

Sipas rregullores së re, ministria mund të zvogëlojë ose të rrisë numrin e fushave të kultivimit dhe do të kontrollojë prodhimin e saj të paktën një herë në muaj.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>