Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Trump flet pas lirimit të pastorit: Asnjë marrëveshje me Turqinë

Nga Klodiana 0

Presidenti Donald Trump deklaroi se pret që të takohet me pastorin amerikan Andrew Brunson në Shtëpinë e Bardhe një ditë pas lirimit te tij nga autoritetet turke. Duke folur per gazetaret ne Cincinati, Trump theksoi se ndihej i nderuar që pastori po kthehej në shtëpinë e tij në Shtetet e Bashkuara.

“Ai ka vuajtur shumë por ne jemi shumë mirënjohës ndaj shumë njerëzve”-deklaroi Trump i cili hodhi poshtë raportimet se Shtetet e Bashkuara kishin arritur marrëveshje me palën turke për të hequr sanksionet ndaj Ankarasë për të mundësuar lirimin e tij.

Pasi qëndroi për dy vjet në burgjet turke pastori amerikan u la i lirë të premten pas një presioni të gjatë nga Washingtoni që për pak sa nuk e futi në kolaps ekonominë turke. Ai ishte arrestuar nën akuzen se kishte gisht në tentativën për grusht shteti kundër Presidentit Erdogan, akuzë që pastori amerikan e kishte hedhur poshtë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej