Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Tre deputetet dorëzojnë nismën për ndryshime në 3 ligje

Nga Rexhina Biba 0

Deputetet e PD, Albana Vokshi, Mesila Doda dhe Majlinda Bregu, perfaqesues te AKIP, ambientaliste dhe qytetare te kryeqytetit, gjate nje proteste para godines se Kryeministrise e cila vazhdon prej disa ditesh, kunder shkaterrimit te armeve kimike siriane ne Shqiperi.
Deputetet Majlinda Bregu, Albana Vokshi dhe Mesila Doda, kanë dorëzuar nismën për ndryshime në 3 ligje: atë të dekriminalizmit, Kodin Penal dhe ligjin për Arsimin Parauniversitar.
 Nisma synon të përjashtojë nga institucionet publike cilindo që është dënuar për dhunë në familje, dhunë ndaj fëmijëve apo grave.
 Sa i takon ndryshimit në Kodin Penal, deputetet kërkojnë të përjashtojnë çdo dënim tjetër alternative përveç burgut, për personat që ushtrojnë dhunë në familje, dhunë ndaj fëmijëve apo grave.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>