Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tiranë-Durrës me pagesë, Gjiknuri: Do ketë dhe rrugë alternative

Nga Klodiana 0

Gjatë raportimit në komisionin e veprimtarisë prodhuese për buxhetin e vitit 2019 ministri i infrastrukturës Damian Gjiknuri tha se autostrada Tiranë Durrës do te jetë me pagesë. Por ky koncesion do të shoqërohet dhe me ndërhyrjen në disa akse rrugore. Sipas Ministrit Gjiknuri në kalimin në rrugët alternative nga Tirana në drejtim të Maminasit, Shijak dhe nga Ndroqi në drejtim të bregdetit do të jenë pa pagesë.

“Që të zgjerosh këtë rrugë me paratë e buxhetit do të duhen mbi 200 milionë euro, gjë që ne nuk i kemi. Kështu që e vetmja alternativë mbetet të mobilizojmë kapitalin privat për ta bërë këtë të mundur. Një rrugë e cila vërtet do të jetë me pagesë skemi pse ta fshehim,por do të ketë ë rrugë alternative pjesë e kësaj kontrate koncensionare  të mundshme të cilat do të jenë pa pagesë.”- u shpreh Gjiknuri.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej