Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Testi për Trump, amerikanët votojnë sot për Kongresin

Nga Klodiana 0

Sot elektorali amerikan voton për të zgjedhur Kongresin e ri. Në këto zgjedhjet do të jepet gjykimi për punën e deritanishme të presidentit Donald Trump. Amerikanët do të zgjedhin sot 435 anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve, 35 nga 100 anëtarët e Senatit, si dhe 36 nga 50 guvernatorët e shteteve amerikane.

Mësohet se për të rimarrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, demokratët duhet të fitojnë në këto zgjedhje 23 ligjvënës të tjerë. Ndërkohë, Partia Republikane mbështet tek Presidenti Donald Trump për të ruajtur shumicën në Senat prej 51 nga 49 senatorët.

Aktualisht 26 vende mbahen nga senatorë demokratë dhe 9 ata republikanë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej