Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Të tjera dokumente që e nxjerrin Nexhmije Hoxhën fashiste

Nga 27.al 1

Studiuesi Kastriot Dervishi nuk tërhiqet nga teza e tij se Nexhmije Xhuglini (Hoxha) përpara se të martohej me Partinë Komuniste dhe drejtuesin e saj Enver Hoxha ka qenë anëtare e Partisë Fashiste.

Ai në vigjilje të 29 nëntorit, ditës së çlirimit të ish-Jugosllavisë, publikon dy dokumente të tjera, në pritje të reagimit të së vesë së diktatorit apo Artan Lames.

Ja çfarë thotë Kastriot Dervishi në rrjetet sociale:

Dy dokumente të tjera nga praktika e pranimit në Partinë Fashiste

Bashkëlidhur nga e njëjta praktikë dokumentare që lidhej me pranimin në Partinë Fashiste të zonjushës Nexhmije Xhuglini në nëntor 1941, dy dokumente: njëri që lidhet me vërtetimin e fotografisë dhe nënshkrimit përpara noterit dhe tjetri i Prefekturës së Tiranës që vërteton se zonjusha kishte “sjellje të mira politike dhe morale”. Në ditët e tjera një dokument tjetër vërtetues, pse ishin fashistë të gjithë personat që punonin në administratë në atë kohë.

1

Loading...

Komente (1)

  1. Po kjo egersire mjafton qe eshte , dhe ka qene komuniste…..dmth 1 miliard here me keq se fashiste.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej