Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Do të ishte e udhës që të hiqej çdo emërtesë rruge apo shkolle publike që mban emrin e Ahmet Zogut

Nga Media 0

Nga Albert Nikolla

Mendoj se do të ishte e udhës, edhe në perspektivën e përfshirjes europiane të Shqipërisë, që të hiqej çdo emërtesë rruge apo shkolle publike që mban emrin e Ahmet Zogut.

Përveç fakteve të trishta dhe të mirëditura nga veprimtaria e tij politike tribale aspak atdhedashëse, dy besoj se janë motivet themelore që figura e tij të mos respektohet nëpërmjet emërtesash objektesh publike: grabitja e paskrupullt e krejt financave të shtetit dhe sidomos braktisja e popullit në ditën më të zezë.

Një mbret (i vetëshpallur!) që braktis popullin e tij në momentin më kritik të historisë së tij, nuk është i denjë të respektohet si i tillë!

Respektimi publik i personazheve të tillë nxit një kulturë që ka në indin e saj mungesën e respektit ndaj së mirës së përbashkët dhe institucioneve shtetërore! Është kulturë tipike anti europiane!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej